שידורים חיים
מבט - על משקפיים

מבט-על משקפיים

12 ינואר 2017 צילום: צילום: אלי בוחבוט, אוסף קלוד סמואל

תערוכת החורף במוזיאון העיצוב חולון: מבט – על משקפיים

המשקפיים, פריט עיצוב נחשק ואחת ההמצאות החשובות ביותר בהיסטוריה האנושית, נולדו בראש ובראשונה כאביזר רפואי על מנת לתקן פגם בראייה. אולם ברבות השנים ובניגוד למוצרים רפואיים אחרים, עברו המשקפיים תהליך של אבולוציה תרבותית מעולם הרפואה לעולם תרבות הצריכה, האופנה והלייף סטייל. משקפיים הפכו לסממן של אופנה, מעמד סוציו אקונומי ואחד האובייקטים המגדירים את הזהות שלנו.

תערוכה תתפרש על פני המוזיאון כולו ותעסוק כולה במשקפיים וחוש הראייה דרך ארבעה פרקים המייצגים עבר, הווה ועתיד.

התערוכה מציגה אוסף עצום וחשוב בקנה מידה בינלאומי של קלוד סמואל, יליד פריז, אופטומטריסט ציוני ופעיל זכויות אדם, בן לשושלת ארוכה ומפוארת של משפחה צרפתית, שעסקה כבר באמצע המאה ה 19- בחיתוך עדשות והתאמתן לצורכי ראייה ומאוחר יותר בעיצוב משקפיים לחברות אופנה מובילות.

בין מאות הפריטים שיוצגו: משקפיים מן המאה ה- 17 ועד היום, סקיצות של עיצוב משקפיים, מבית האופנה של פייר קרדן, שעוצבו על ידי אביו של קלוד, מסכות משובצות אבני חן שעוצבו על ידי בתי אופנה גדולים ושימשו בעיקר לתצוגות אופנה, המשקפיים הראשונים בעלי ידיות, מונוקולים, משקפות תיאטרון ומשקפי מספריים ששימשו את האריסטוקרטיה הפריזאית של המאה ה 19-, משקפי אסקימוסים אותנטיים עשויים עצם, משקפי ג'ון לנון ואלטון ג'ון, משקפיים סיניים מתקפלים מהמאה ה-17,משקפיים עשויים שריון צב ועוד. 

בנוסף, יציגו כ-50 מעצבים ישראלים את תשובתם העיצובית לשאלת "מה הם משקפיים"?

בין המעצבים המשתתפים: עזרי טרזי, ורד קמינסקי, יעקב קאופמן, ספי חפץ, סטודיו רדיש, גלית שבו, מאיה בן דוד ואורי צבי, דנה בן שלום

אוצרת: מיה דבש

20/12/16 – 29/4