שידורים חיים

שאלות נפוצות

כללי

 • היכן ומתי מתקיימת קבלת קהל בלשכת העיתונות הממשלתית?
  הלשכה ממוקמת בגן הטכנולוגי במחלה, ירושלים, בניין 4, קומה 4. הלשכה מקבלת קהל בימים א'-ה' בין השעות 9:00 ל-15:30. סגור בימי שישי ובערבי חג
  טופס רישום גליון
 • מה תפקידה של תעודת העיתונאי?
  התעודה נועדה לסייע לעוסקים בתחום התקשורת בארץ ובחו"ל, בין היתר בכניסה למסיבות עיתונאים ולבתי משפט, ואינה מהווה רישיון עבודה. יודגש כי תעודת עיתונאי אינה תנאי לעיסוק במקצוע ואין הכרח להגיש בקשה לתעודה. הטבות נוספות שעשויה התעודה להעניק אינן תלויות בלשכת העיתונות והן תוצאה של החלטות עצמאיות של גופים שונים.
 • אילו שירותים נוספים מלבד הנפקת תעודה מעניקה הלשכה לעיתונאים?
  ראשית לע"מ מהווה צינור מידע דו כיווני: שולחת הודעות ועדכונים יום-יומיים על סדר יומו של רה"מ ונשיא המדינה, הודעות על אירועים, כנסים, סיורים והודעות מינהליות שונות. כל עיתונאי יכול להצטרף לרשימת התפוצה של לע"מ. מן הכיוון השני – לע"מ פתוחה לשאלות ולבקשות מידע מצד עיתונאים, לרבות סיוע בהתנהלות מול גורמי ממשלה שונים. לע"מ מקיימת סיורים ותדרוכים שוטפים בעלי ערך עיתונאי, לרוב עבור התקשורת הזרה בארץ. לע"מ מסייעת לכתבי חוץ ולבני משפחותיהם בהשגת אשרות עבודה ואשרות שהייה בישראל. לע"מ מסייעת בהקלת הכניסה לישראל וביציאה מנתב"ג באותם מקרים בעייתיים המצריכים התערבותנו. לע"מ אוספת מדי יום כתבות הנוגעות לישראל מכלי תקשורת בחו"ל, ומפיצה אותן בסקירה יומית למשרדי הממשלה (ניתן למצוא את הקישורים כאן באתר לע"מ). עיתונאים זרים המוצבים בישראל מקבלים מלע"מ סיקרה יומית באנגלית של כותרות העיתונות היומית העברית.

הנפקת תעודות

 • מי זכאי לקבל תעודת עיתונאי?
  הזכאי לקבל תעודת עיתונאי הוא פונה העומד בכללים לתעודות עיתונאי כפי שמופיעים באתר לשכת העיתונות הממשלתית (יצוין כי הכללים הם הנחיות מנהליות, הנחיות פנימיות שאין להן תוקף סטטוטורי, שהרשות המנהלית קובעת לעצמה כדי שידריכו אותה בהפעלת סמכותה). תנאי הסף לקבלת תעודה הם: א. מי שעיקר עיסוקו בתקשורת חדשות בשנה שקדמה להגשת הבקשה. ב. מי שעובד במערכת מוכרת העומדת בכללים. ג. מי שעובד כעצמאי צריך להוכיח כי עיקר עיסוקו בתקשורת חדשות, כולל מכתבים מאמצעי התקשורת אתם הוא עובד, 7 חשבוניות/קבלות על עבודתו בעיתונות וכן 7 עבודות בתחום החדשות. ד. מי שעובד באתר אינטרנט ומי שיש לו בלוג יכול אף הוא להגיש בקשה. עליו להוכיח כי עיקר עיסוקו בתקשורת חדשות יחד עם הוכחות על פעילות האתר או הבלוג, כולל האם יש בו חדשות, כמה זמן הוא קיים, מהו שיעור ידיעות המקור, מהו נפח הפרסום באתר ומהו מספר כניסות IP כפי שהן מובאות ע"י ספק האינטרנט.
 • כמה זמן אורך תהליך קבלת התעודה?
  לאחר שמתקבלת בקשה חדשה יש להמתין עד לקבלת אישורים ביטחוניים ולבדיקה מקצועית של הבקשה. התהליך יתנהל לרוב במשך מספר שבועות. פרק הזמן המכסימלי בו לשכת העיתונות הממשלתית מחויבת לתת תשובה לפונה הוא שלושה חודשים. המחדש תעודה זמנית מתבקש לפנות ללשכה שלושה שבועות לפני שתוקף תעודתו פג. המחדש תעודה קבועה בעת החידוש הכללי (בסוף שנה קלנדרית) מתבקש לפנות ללשכה שלושה חודשים לפני שתוקף תעודתו פג. על בקשה שסורבה ניתן להגיש ערר לוועדת הערר.
 • האם בעל תעודת עיתונאי המבקש לחדש את התעודה צריך למלא טופס בקשה?
  כן. טופס בקשת חידוש התעודה זהה לטופס בקשה חדשה. על הפונה המבקש לחדש תעודת עיתונאי קיימת, למלא את הטופס עם כל הפרטים והמסמכים הנדרשים ויש להקפיד על כך כדי ליעל את העבודה.
 • האם בקשה לתעודת עיתונאי כרוכה בתשלום?
  כן. בכל מקרה של בקשה חדשה או של חידוש יש לשלם תשלום בסך 50 ₪. התשלום נעשה בכרטיס אשראי באתר התשלומים הממשלתי https://ecom.gov.il/Counter/general/homepage.aspx?counter=2 ניתן לשלם בתשלום אחד עבור מספר מבקשים. התשלום נגבה כדמי טיפול ולא יוחזר במקרה של אי קבלת תעודת עיתונאי. המשלם הוא מבקש התעודה עצמו, או מי מטעמו, או המערכת המבקשת עבורו תעודה. יש לצרף את אישור התשלום למסמכי הבקשה.
 • מהי הדרך לשלוח טופס בקשה ומהי הדרך לקבל את התעודה המוכנה?
  בקשה יש לשלוח באמצעות הטופס המקוון בלבד, המופיע באתר. שאלות הבהרות והשלמות על החומר שהועבר ניתן לשלוח בדוא"ל ornaa@press.pmo.gov.il . קבלת התעודה תעשה ע"י נציג המערכת, המבקש עצמו, שליח מטעמו או מיופה כוח שיגיע למשרדי לע"מ ברח' אגודת ספורט הפועל, הגן הטכנולוגי, בניין 4 קומה 4, ויחתום על קבלת התעודה.

חציית מעברים

 • מי רשאי להיכנס לרצועת עזה, ומי רשאי להיכנס לערים הפלסטיניות בגדה המערבית?
  אזרחי ותושבי ישראל בכל מקרה אינם רשאים להיכנס לרצועת עזה ולשטחי A בגדה המערבית. רשאים להיכנס לרצועת עזה (דרך מעבר ארז) עיתונאים זרים בלבד המחזיקים תעודת לע"מ בתוקף. לשטחי הרשות הפלסטינית בגדה המערבית אין דרישה מהעיתונאים הזרים להחזיק תעודת לע"מ, ולרוב הם יוכלו להיכנס גם עם תעודות עיתונאי זרות.
 • מהן שעות הפעילות במעבר הגבול ארז ברצועת עזה?
  שעות הפתיחה של מעבר ארז הן כדלקמן: א'-ה' 8:00-15:30 בימי שישי, שבת ובחגים - המעבר סגור
 • מהן שעות הפעילות במעבר הגבול אלנבי?
  שעות הפתיחה של מעבר אלנבי הן כדלקמן: א'-ה': 8:00-22:00 שישי-שבת: 8:00-15:00 בימי ו' - הגעה עד השעה 12:00 המעבר סגור ביום כיפור ובחג הקורבן; יש להתעדכן מראש לגבי שעות הפתיחה בחגים יהודיים
 • האם עיתונאי יליד הרש"פ, שמחזיק בדרכון זר, יכול להיכנס לרצועת עזה?
  לא. הוא נחשב כעיתונאי פלסטיני ולכן הוא חייב אישור כניסה מיוחד עם סיבה מוצדקת לכך.