שידורים חיים
הממשלה התכנסה בכותל – תקים רכבל לכותל המערבי הדמיה של מבנה הכניסה שדרכו יצאו הבאים ברכבל לכותל המערבי
חדשות ראש הממשלה

הממשלה התכנסה בכותל – תקים רכבל לכותל המערבי

29 מאי 2017

 

לציון 50 שנה לשחרור העיר ירושלים ואיחודה, באו כל השרים לביקור במנהרות הכותל שם קיימו את ישיבתם השבועית ובין היתר החליטו על הקמת רכבל ממערב העיר לרחבת הכותל המערבי

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו כינס את שרי ממשלתו לישיבה חגיגית שהתקיימה במנהרות הכותל, וזאת לרגל חמישים שנה לשחרור ירושלים ואיחודה.

בפתח ישיבת הממשלה, אמר ראש הממשלה: "במקום הזה בנה המלך שלמה את בית המקדש הראשון. במקום הזה בנו שבי גלות בבל את בית המקדש השני ולאחר חורבן הבית השני המקום הזה היווה מוקד לכיסופי עמנו במשך דורות. חלפו אלפי שנים, עם ישראל חזר לארצו, הקים את מדינתו ובונה את בירתו המאוחדת".

הממשלה קבלה בישיבתה זו שורה של החלטות שנועדו לחזק את בירת ישראל. כמו כן הוחלט להגדיל את התקציבים לתוכנית החומש לפיתוח ירושלים. עוד הוחלט על הקמת פרויקט תיירותי מיוחד של רכבל שיוביל רבבות מבקרים ממתחם התחנה החדשה לשער האשפות. "אנחנו נפתח את אגן העיר העתיקה ונשפר את שירותי הבריאות, התרבות, הרווחה, החינוך בעיר ירושלים", הטעים נתניהו.

ראש הממשלה הודה לשרים ולמשרדים, שתמכו בתוכנית הרכבל לכותל. "היא תוסיף קווים של נוי ליופיה של ירושלים", אמר.

יצוין, כי תכנית הרכבל הינה לביצוע מידי וכבר ניתנו כל ההיתרים הנדרשים. במסגרת התכנית, ייבנו מעלית מיוחדת ומעברים תת קרקעיים שיאפשרו לבעלי מוגבלויות להגיע בקלות מהרובע היהודי אל רחבת הכותל המערבי. העלות: 50 מיליון שקלים. הפרויקט ההנדסי המורכב יאפשר גם לנכים, למוגבלים ולקשישים להגיע בקלות ובבטחה עד לרחבת הכותל המערבי ולרובע היהודי.

את מרבית סכום ההשקעה בפרויקט גייסו משרדי הממשלה ובראשם משרד הבינוי והשיכון בראשותו של השר יואב גלנט ומשרד התיירות בראשותו של השר יריב לווין. על פי התוכנית, פיר המעלית יגיע לעומק של כ-26 מ"ר, תחילתו במפלס הרובע היהודי ברחוב משגב לדך והוא ירד עד למפלס הכותל. במקביל, תיחפר מנהרה להולכי רגל באורך של כ-65 מ"ר, שתחבר בין היציאה מהמעלית לרחבת הכותל בנקודת הבידוק הבטחוני.

עוד בתוכנית ההנגשה: בניית קומת כניסה בשטח של כ-1,023 מ"ר. קומת הכניסה תשמש בתחילה כשדרת חנויות, בגודל של 158 מ"ר, שירותים ציבוריים ומעברים. בעתיד, עם הקמת תחנת רכבת תת קרקעית לכותל, יותקנו בה מדרגות נעות שיובילו אל תחנת הרכבת. כחלק מהפרויקט, תיבנה גם קומה עליונה, מעל קומת הכניסה, ייבנו חדרי שירות ואולם רב תכליתי, אשר ישמש לפעילויות ולכנסים. הפרויקט יבוצע באמצעות החברה לשיקום ופיתוח הרובע היהודי של משרד הבינוי והשיכון.

 

undefined

צילום: קובי גדעון, לע"מ

undefined

צילום: הדמיה של הרכבל שיבנה בין מערב העיר לכותל