שידורים חיים
דברי ראש הממשלה בנימין נתניהו ונשיא ארה"ב ברק אובמה בפתח פגישתם צילום: קובי גדעון, לע"מ
חדשות ראש הממשלה

דברי ראש הממשלה בנימין נתניהו ונשיא ארה"ב ברק אובמה בפתח פגישתם

21 ספטמבר 2016

ראש הממשלה בנימין נתניהו:

ראשית, ברצוני להודות לך על מזכר ההבנות שעליו חתמנו בשבוע שעבר. הוא מחזק משמעותית את בטחונה של ישראל, הוא מאשש את העיקרון שאותו הבעת פעמים רבות – שישראל צריכה להיות מסוגלות להגן על עצמה בכוחות עצמה מול כל איום.

שנית, אני רוצה להודות לך על שיתוף הפעולה הנרחב בין שתי המדינות שלנו בתחומי הביטחון והמודיעין. אני סבור שאנשים לא מבינים את היקפו של שיתוף הפעולה בינינו, אך אני יודע ואני מודה לך בשם כל אזרחי ישראל.

שלישית, אני מודה לך על הפגישות הרבות שקיימנו שבהן דנו בדרכים בהן אפשר יהיה להתמודד מול אתגרים משותפים ולנצל הזדמנויות משותפות. האתגר הגדול ביותר העומד בפנינו הוא כמובן קנאות בלתי פוסקת. ההזדמנות הגדולה ביותר היא קידום שלום בר קיימא. זהו יעד אחד שעליו לא נוותר לעולם, לא אני ולא אזרחי ישראל.

יש לנו מזל שבזמן שאנו מנסים להגשים את שתי המטלות הללו, לישראל אין ידידה טובה מאשר ארצות הברית, ולארצות הברית אין ידידה טובה יותר מאשר ישראל. הברית בינינו מעמיקה עשור אחר עשור, לאורך כהונות של נשיאים שונים, בתקופת קונגרס דו מפלגתי, ותמיד קיימת תמיכתו המרשימה של העם האמריקני בישראל. הקשר בינינו איתן. הוא מבוסס על ערכים משותפים, מועצם על ידי אינטרסים משותפים ומעוגן בגורל המשותף.

אני מודה לך, אדוני הנשיא, על ההזדמנות לשוחח שוב על הדרכים בהן נוכל לעצב את הגורל הזה ביחד.

ואם יותר לי, אוסיף עוד הערה. בתום כהונתך, אני יודע שתהיה עסוק בעניינים רבים בנוסף לליטוש משחק הגולף המצוין שלך, כפי ששמעתי. קולך המשפיע יישמע במשך עשורים רבים ואני יודע שתמשיך להגן על זכותה של ישראל להגן על עצמה ועל זכותה לשגשג כמדינה יהודית. אני רוצה שתדע, ברק, שתהיה תמיד אורח רצוי בישראל. ואגב, איני משחק גולף, אך ליד ביתי בקיסריה, בישראל, נמצא מסלול גולף מצוין.

 

תודה רבה.

 

נשיא ארה"ב ברק אובמה:

אני שמח לקבל כאן שוב את פניו של ראש הממשלה נתניהו ואת משלחתו.

ברצוני לפתוח בכך ששמעון פרס נמצא במחשבותיהם של העם האמריקאי כולו, של הממשל ושלי אישית. הוא ידיד אמת, גיבור ונפיל בהיסטוריה של ישראל וכולנו תקווה שיתאושש במהרה. בכל פעם שנפגשתי אתו, התבדחתי שאני רוצה לראות מה הוא אוכל ומה הוא עושה, מכיוון שתמיד הוא נראה טוב כל כך. אני יודע שהוא ומשפחתו עוברים כעת תקופה קשה, אבל רציתי לוודא שאני מודה לו על ידידותו ועל מנהיגותו, ועל תפקידו בביסוס יחסי ארצות הברית-ישראל.

כפי שהזכיר ראש הממשלה נתניהו, הקשר בין ארצות הברית לישראל הוא בלתי מעורער. הוא מבוסס על ערכים משותפים, קשרי משפחה, הכרה במדינת ישראל היהודית כאחת מבנות הברית החשובות ביותר שלנו. עיקרון אחד שהנחה אותי במהלך כהונתי כנשיא, ושאותו הבעתי פעמים רבות באוזני ראש הממשלה, הוא ששמירה על ישראל בטוחה ומוגנת שמסוגלת להגן על עצמה היא אינטרס חשוב לביטחונה הלאומית של אמריקה.

מזכר ההבנות שעליו חתמנו לאחרונה מצביע על כך. הוא מהווה אישוש ובסיס לשיתוף הפעולה הצבאי והמודיעיני שהוא הסימן לידידות בינינו. הוא מאפשר למתכננים ישראליים ודאות מסוימת בתקופה שבה קיים חוסר ודאות גדול באזור. זאת תקופה קשה ומסוכנת במזרח התיכון ואנו מבקשים לוודא שתהיינה לישראל כל היכולות שלהן היא זקוקה כדי להגן על העם בישראל ולשמור על ביטחונו.

תהיה לנו עכשיו הזדמנות לדון באתגרים שנובעים ממצבים כמו זה הקיים בסוריה. אני מעוניין גם לשמוע מראש הממשלה כיצד הוא רואה את המצב בישראל ובגדה המערבית. כמובן שלבנו עם אלה שנפצעו, הן ישראלים והן פלסטינים. קיימת סכנה גדולה מהטרור אך גם מהתפרצויות של אלימות. כמו כן, אנו מודאגים מהפעילות בהתנחלויות. אנו מקווים שנוכל להמשיך להיות שותפים אפקטיביים לישראל במציאת הדרך לשלום.

כמובן שאני אהיה נשיא רק לעוד חודשים ספורים ואילו ראש הממשלה יישאר בתפקיד תקופה ארוכה יותר. אנו מקווים שבשיחות עכשיו נוכל להבין כיצד רואה ישראל את השנים הקרובות, מהן ההזדמנויות ומהם האתגרים, זאת כדי לוודא שלא תגווע האפשרות לישראל יציבה ובטוחה שחיה בשלום עם שכנותיה ולמולדת פלסטינית העונה על השאיפות של העם הפלסטיני.

זמנים אלה מאתגרים. אני יכול לומר על ראש הממשלה נתניהו שתמיד היה אתנו גלוי ושצוותו שיתף פעולה ביעילות עם הצוות שלנו. אנו מעריכים זאת. ואני מבטיח לך שאבקר בישראל לעיתים תכופות מכיוון שהיא מדינה יפהפייה עם אנשים יפהפיים. מישל והבנות מתרעמות על כך שלא לקחתי אותן לרוב הנסיעות הללו, והן עכשיו מתעקשות שאקח אותן. הן יעריכו כמובן את העובדה שבפעם הבאה שאבקר בישראל לא אהיה מחויב לשבת בפגישות בילטרליות, אך אוכל ליהנות מהמראות והצלילים של מדינה יוצאת דופן.

תודה רבה.