שידורים חיים
דברי ראש הממשלה בנימין נתניהו בפתח ישיבת הממשלה - 11.12.16:
חדשות ראש הממשלה

דברי ראש הממשלה בנימין נתניהו בפתח ישיבת הממשלה - 11.12.16:

11 דצמבר 2016

ראש הממשלה בנימין נתניהו בפתח ישיבת הממשלה:

ביום שישי הלך לעולמו במפתיע מנכ"ל משרד העבודה והרווחה, עורך הדין אליעזר יבלון. הוא היה איש עשייה, הוא הביא את העשייה הזאת באופן ניכר ומובהק למשרד הרווחה וביחד עם השר חיים כץ הם התחילו בהרבה מאוד רפורמות, הרבה מאוד עשייה והעיתוי, כמובן הפתעה והלם לכולנו. אני רוצה לשלוח תנחומים בשם הממשלה כולה ובשם שר הרווחה לבני משפחתו ולכל מכריו. הוא יחסר לנו מאוד.

 

אמש היו שני אירועים חשובים הקשורים בטורקיה: אחד, הגיע לארץ שגריר טורקיה החדש, זה לאחר שישראל שלחה את שגרירה לאנקרה, בהתאם לסיכום בין ממשלות ישראל וטורקיה. אבל אתמול גם קרה דבר נוסף וזה פיגוע טרור קשה בטורקיה. ישראל מגנה כל טרור בטורקיה וישראל מצפה שטורקיה תגנה כל פיגוע טרור בישראל. המאבק בטרור חייב להיות הדדי. הוא חייב להיות הדדי בגינוי והוא חייב להיות גם הדדי בסיכול, וזוהי הציפייה של מדינת ישראל מכל המדינות שאיתן היא עומדת בקשר, לרבות טורקיה.

 

הממשלה תאשר היום תוכנית לחיזוק החוסן האזרחי בשדרות וביישובי עוטף עזה. אנחנו משקיעים למעלה מחצי מיליארד שקל לטובת התושבים. אנחנו עושים את זה בהטבות מס, בהטבות במעונות יום, בהשקעות בתשתיות, בהקלות, בעזרה לרשויות המקומיות. אני חייב להגיד שכל האזור נמצא בפריחה מתמדת. אני מתרשם כשאני הולך לשם מהבניה, מתנופת הבניה, מהביקוש - על כל דירה יש כמה מבקשים וכל זה קורה מאז מבצע "צוק איתן". לכן באישור התוכנית היום, אנחנו אומרים לתושבים: "אנחנו נמשיך לחזק אתכם, אנחנו נמשיך לחזק את עוטף עזה, אנחנו נמשיך לחזק את הנגב והנגב המערבי. אנחנו עושים זאת למענכם, למען הנגב ולמען ביטחונה ועתידה של מדינת ישראל".

 

לבסוף, היום אנחנו מציינים את העובדה שעוד כמה שבועות נתחיל לציין את שנת היובל לאיחוד ירושלים. התאריך הזה מציין חמישים שנה מאז ששחררנו את העיר העתיקה ואת הכותל המערבי. אני מזכיר לכם מה שאני זוכר בתור ילד. עד שעשינו את זה, עד מלחמת ששת הימים ושחרור ירושלים, אנחנו הירושלמים חיינו תחת אימת הצליפות - ירי צלפים, מלחמה ממש בלב העיר. העיר הייתה חצויה, גדרות תיל וצלפים, והם גבו מחיר מעת לעת מתושבי העיר. שחרור העיר שינה את המצב הזה מיסודו, ירושלים הפסיקה להיות עיר קצה ונהייתה בירת ישראל הרחבה, התוססת, הנבנית - זה אירוע כביר בהיסטוריה היהודית והציונית, אנחנו נציין אותו בהתאם.

 

מעבר לכך, נציין גם מאה עשרים שנה לקונגרס הציוני הראשון בבאזל, מאה שנים להצהרת בלפור וארבעים שנה לביקור הנשיא אנואר סאדאת בירושלים. אלה אבני דרך חשובות בתולדות הציונות ובתולדות מדינת ישראל. ישראל תציין את שנת היובל בשלל אירועים, בארץ ובעולם, ועל כך אמונה שרת התרבות והספורט, מירי רגב.

 

השרה מירי רגב: חבריי חברי הממשלה, אני שמחה ונרגשת להציג את החלטת ועדת שרים לטקסים וסמלים לציון חגיגות יובל לשחרורה ולאיחודה של ירושלים. כזכור לנו, לפני מספר שבועות התקבלה החלטה מגוחכת, שקרית ומופרכת של אונסק"ו, לפיה אין קשר וזיקה בין העם היהודי לכותל ולהר הבית. תודה לאל, הם יכולים להמשיך לשקר, אנחנו נמשיך עם האמת ההיסטורית שלנו. ב-67' חזרנו לאותם מקומות שבהם התהלכו אבותינו ואימותינו, לבית אל, לחברון לאלון מורה ולבבת עינינו - ירושלים המאוחדת.

 

ראש הממשלה, בחג החנוכה, חג המכבים, משרד התרבות יחד עם רשות העתיקות יחשוף את אחד הרחובות העתיקים בירושלים, הרחוב בו התהלכו המכבים לפני אלפיים שנה. רחוב שהוא, אם תרצו, הממילא של ירושלים הקדומה, יותר מאלפיים שנה. רחוב מרכזי בירושלים הקדומה שלצדו נחשפו חנויות שהיו שם, נקרא רחוב "עולי הרגל", הרחוב שבו עלו היהודים מבריכת השילוח להר הבית. אני רואה בפרויקט הזה של חשיפת העיר העתיקה, של המשך החפירות בעיר העתיקה, כפרויקט לאומי חשוב שלנו, של מדינת ישראל וודאי של משרד התרבות והספורט.

 

במהלך החשיפה לקראת האירועים שנציין בחנוכה, נמצא מטבע, מטבע מסדרת מטבעות שכבר נמצאו במספר מקומות בארץ, כולל בעיר העתיקה. אבל חשבתי שזה יהיה חגיגי ומרגש להגיש לך את המטבע שנמצא לפני שבועיים בעיר העתיקה (השרה מציגה את המטבע). המטבע הזה, ראש הממשלה וחבריי, ששייך לסדרת מטבעות שהוטבעו בתקופת המרד הגדול ברומאים ונמצאו בעבר במקומות שונים. המטבע מצד אחד מוטבע עלה גפן עם האותיות בעברית 'חירות ציון' ומהצד השני, גביע עומר. זה בעיני מראה את הקשר הבל ינותק, ההיסטורי של העם היהודי לירושלים בירתנו הנצחית. חשבתי שזה יפה גם להציג לך את המטבע המיוחד הזה שנמצא. זו סדרת המטבעות וזה מטבע מקורי שנמצא על ידי צוות משרדי לקראת החשיפה בחנוכה בעיר דוד ברחוב עולי הרגל בירושלים הקדומה. פשוט מדהים. זה בעניין של המטבע והחשיפה.

 

במהלך השבועיים הקרובים אנחנו נעדכן את חברי הממשלה ואת מזכירות הממשלה באירוע הפותח של חגיגות אירועי היובל, האירוע הזה יפתח ויקדים את אירועי העצמאות, שגם אירועי העצמאות עצמם בסימן ירושלים המאוחדת. אני רוצה בהזדמנות הזאת להודות לך ראש הממשלה, למנכ"ל משרדך, לשר האוצר על איגום המשאבים שעשינו יחד עם משרדי לטובת האירועים הממלכתיים לציון יובל לחגיגות ירושלים. אני רוצה להודות לאלקין, ליריב, לבנט, לכל השרים שלוקחים חלק בוועדת השרים שמונתה או ההחלטה עליה התקבלה בממשלה. ועדה בראשותו של מנכ"ל משרדי, מתאמת ומסנכרנת את כל האירועים שנחגוג אותם במהלך שנת ירושלים. כמו כן במהלך השבועיים הקרובים אנחנו נחשוף את הלוגו של יובל לירושלים לוגו שמן הסתם כל משרדי הממשלה ישתמשו בהם כל אחד על פי ראות עיניו, סמכותו. יהיו לנו חגיגות שמחות. (על הלוגו) שיהיה פשוט ברור ובעיקר יראה את הקשר העמוק של העם היהודי לירושלים. אני רוצה להודות לכולם, לכל אלה שמסייעים, לחגיגות ירושלים, בירתנו הנצחית.

 

רה"מ נתניהו: הקשר שלנו כמובן לא רק לירושלים אלא לארץ ישראל. ואני בטוח שכולכם קראתם את פרשת השבוע על יעקב, בית אל וסולם יעקב. אני מבין שאונסק"ו עוד לא שלל את הקשר הזה. יעקב נולד בבאר שבע, יצחק נולד בחברון, הם הלכו כאן בדרך, ועברו ליד ירושלים שהייתה אז יבוסית - כל הדברים האלה אנחנו יודעים, אנחנו מכירים. אין שום דבר שימחק את הקשר הזה. אבל מה שאנחנו נעשה בשנת היובל - אנחנו נחזק אותו ואני צופה שהקשר שלנו וההבנה הבינלאומית של הקשר שלנו לארצנו ובראש ובראשונה לבירתנו, הקשר הזה יתחזק עד מאוד בשנת היובל.