שידורים חיים
דברי ראש הממשלה בטקס "לכל איש יש שם" בכנסת צילום: קובי גדעון, לע"מ
חדשות ראש הממשלה

דברי ראש הממשלה בטקס "לכל איש יש שם" בכנסת

24 אפריל 2017

"חמי, שמואל בן ארצי ז"ל, עלה ארצה בגיל 18, ב-1933. הוא עזב את עיירתו בילגוריי בפולין. אביו, אפשר לומר, רדף אחריו עד תחנת הרכבת בוורשה, ניסה לשכנעו להישאר בפולין. שמואל התעקש, הוא היה חדור באהבת ציון, הוא גם היה שליח של ישיבת המוסר נובהרדוק, והוא פתח סניף שלה בבני-ברק. הוא עבד בפרדסים כחלוץ, ובמלחמת העצמאות, או עוד קודם לכן, הוא היה באצ"ל. נדמה לי שהוא היחיד שהיה גם באצ"ל וגם בהגנה. הוא היה מורה ומחנך דגול שהעמיד דורות, כמה מתלמידיו מוכרים לכם והם הגדירו אותו כ-"המורה". הוא היה חוקר תנ"ך מופלא והיה חבר בחוג התנ"ך הראשון שהקים רה"מ דוד בן-גוריון.

שמואל היה סופר ומשורר, הוא זכה בפרס ק.צטניק לספרות השואה, בין השאר על שיריו המטלטלים שהוא כתב במהלך שנות המלחמה, כשבהדרגה הפנים שהוא לא יראה את כל משפחתו, איש ממשפחתו. הייתה לו נפש רכה וטהורה והוא מעולם לא התאושש באמת, וכל חייו, גם על ערש דווי, ממש זמן קצר לפני שנפטר, כשהיה מזכיר את שמה של אחותו התאומה, יהודית, שנספתה בשואה, אחותו היפהפייה, גרונו היה נחנק, דמעות היו זולגות מעיניו, והוא לא יכול היה להוסיף לדבר.

בצוואתו הוא ביקש מאיתנו שנכתוב על המצבה שלו "שריד למשפחתו שנספתה בשואה". הוא ביקש שנוסיף את שמות בני משפחתו הקרובה על הקבר, וכך עשינו.

אקרא בשמותיהם, וכן בשמות בני משפחתו הרחוקים יותר מהעיירה בילגוריי ומהעיירה טארנוגרוד:

האבא משה הון, אישתו איטה הון. אחותו התאומה יהודית, בת 24. אחיו - מאיר דוב הון, בן 18, שמעון צבי הון, בן 16, אריה לייב הון, בן 13, ואחותו הקטנה, פייסלה, בת 10. מן העיירה טארנוגרוד: דודתו מאטל קניגשטיין, בנה הילל, ובתה הבכורה. הדוד מנדל הון, אשתו ושני ילדיהם. מן העיירה בילגוריי: הדוד אברהם טאובר, אשתו, בתו ובנו. דודתו רחל טאובר, שלושת בניה אברהם, יעקב ושלמה, נשותיהם וילדיהם. הדודה הינדה ובעלה יחזקאל. הדודה הנדל, בעלה וילדיהם. הדודה פאלה ושתי בנותיה.

עשרות-עשרות של קרובים שנספו. יהיה זכרם ברוך"