שידורים חיים
"אמנים גדולים עם כאב גדול" צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ
חדשות ראש הממשלה

"אמנים גדולים עם כאב גדול"

24 אוקטובר 2017

הוועדה המיוחדת לפרשת היעלמותם של ילדי תימן, מזרח והבלקן קיימה אתמול דיון בנושא "השפעות הפרשה על התרבות והאומנות בישראל" לרגל פתיחת מושב החורף של הכנסת. הדיון לווה בתערוכת רישומים של האומן אמיר אלקיים "תמימי תימן" שהוצגה  בסמוך לאולם הוועדה.

לפני הדיון, סייר ראש הממשלה בנימין נתניהו יחד עם יו"ר הוועדה, חברת הכנסת נורית קורן בתערוכה ואמר: "ראיתי תערוכה מאוד מרגשת של אמנים גדולים על הכאב של פרשת ילדי תימן. יש לנו זכות גדולה לטפל גם בזה כמו גם בדברים רבים אחרים שהשרים, ראשי הוועדות, חברות וחברי הכנסת, השרות וסגניות השר, עושים כאן מלאכה עצומה למען מדינת ישראל."

(צילום: רועי אברהם, לע"מ; סאונד: בן פרץ, לע"מ; עריכה: קובי אלקצר, לע"מ)

אומנים ויוצרים שהגיעו לדיון בוועדה סיפרו על הקושי הרגשי שהביא אותם לכתוב, לצייר ולשיר על מה שהם מכנים "פצע פעור בלב". הזמר יוסף מור: "מספיק היה להסתכל בעיניים של אמא ולראות שכבה אור החיים שלה -הייתי חייב להנציח את זה"

"אני רוצה לברך את יוצרי התערוכה שמוצגת בכנסת" אמרה יו"ר הוועדה חה"כ נורית קורן בפתח דבריה "מדובר בתערוכה חשובה שגם מוזיאון ישראל רכש מיצירותיה".

העיתונאית רינה מצליח שמלווה את הפרשה מראשיתה אמרה לח"כ קורן: "אני ממש שמחה שבחרת לעשות דיון על הנושא. התרבות היא מראה של החברה. כל הפצעים המודחקים של החברה נמצאים שם ואני רוצה להבטיח שאני כעיתונאית אמשיך להעמיד את הכלים העיתונאיים שלי עד שנגיע לקו הגמר בכל האמצעים העומדים לרשותי כעיתונאית. אין בית בישראל שלא יודע או מכיר את הפרשה ומבחינתי עשינו כברת דרך".

יוצר התערוכה "תמימי תימן" אמיר אלקיים  ציין כי יצירתו החלה מתופעה שנראתה מינורית או תמימה. "המטרה שלי להפיץ את הנושא זה כמה שיותר. אני בא ממקום של פעילות ציונית ואכפת לי מכל מה שקורה. כל מה שקרה לא יעלם – זה חקוק בסלע".

התערוכה תוצב בכנסת לאורך כל השבוע הראשון של המושב.