שידורים חיים
60 שנה - מצפה רמון בראי הזמן צילום: אורי וולטש, הארכיון הציוני המרכזי
חדשות לע"מ

60 שנה - מצפה רמון בראי הזמן

09 פברואר 2017

הר החלומות - תערוכה חדשה מוצגת במוזיאון ארץ ישראל העוסקת בסיפור החיים של מצפה רמון אשר הוקמה בשנת 1956.

מכל הישובים שהוקמו בארץ בכלל, ובנגב בפרט, בולטת מצפה רמון , בבידודה, בממדיה וביופי העוצר נשימה המקיף אותה. התערוכה עוסקת בהיסטוריה המיוחדת של העיירה, בסיפורם של תושבי המקום, באדריכלות ובנוף, באמנות המגוונת שלה ותוהה על סוד קסמה. בשנים האחרונות הפכה מצפה רמון לאבן שואבת לתיירות פנים וחוץ ולאמנים ויוצרים המבקשים למצוא בה השראה. למעשה, בכל שנות קיומה של מצפה רמון היא למעשה מִטלטלת בין החלומות ושברם: הקמת גן הפסלים ב-1962 כתקווה למרחב אמנות, וחידושו ב- 1986; "מרד המִתְרָסִים" ב- 1963 שבו מחו התושבים על מחסור במוצרי מזון וחסמו את הכביש לאילת ; פתיחת כביש הערבה ב-1967 כעורק התחבורה המרכזי לאילת שהפך את מצפה רמון למקום שאין עוברים דרכו, וכדומה או כפי שנכתב: "הכביש ברח ממצפה רמון" . סגירת מפעל "חרסית וחול זך" במכתש רמון כעבור ארבע שנים, שהיוותה לדעת תושבים רבים את "התחלת הקץ" של היישוב , סגירת וצמצום מפעלים ומכתשים במשך השנים, מול פתיחת מצפה הכוכבים שמשמש עד היום למוקד עלייה לרגל, ועוד...

"כמו ערער במדבר, למרות נתוניה הטבעיים, נוף מדברי מרהיב, אוויר נקי וסביבה פסטורלית, שיכלו להפוך אותה לאתר תיירות חשוב, לא נמלטה מצפה רמון מגורלן של ערי הפיתוח – אותם תככים, אותה זירה רוויה במאבקים, אלימות ואיומים" נכתב עליה. ובסוף שנת 2016 נקבע, כי גם המלון היוקרתי ' בראשית' שנבנה על שפת המכתש לא הציל את מצפה רמון.

בתערוכה עולה שאלה המשותפת למתחולל ביישובי הפריפריה בכלל ובעיירות הפיתוח בפרט , מדוע המקום הזה לא הגשים את הציפיות הגבוהות שתלו בו. יחד עם זאת, התערוכה מציגה את מכלול החיים בשישים שנות קיומו של יישוב מרוחק ומבודד זה, הנטוע באזור מרהיב ביופיו ומעניקה מבט קדימה, אל מעבר לפרשת הדרכים של ימינו.

התערוכה תוצג עד 30 ביוני 17 | אוצר: גיא רז