שידורים חיים
תשעה באב: "המקום בו הכול התחיל" צילום: אריאל קצובר
חדשות לע"מ

תשעה באב: "המקום בו הכול התחיל"

11 אוגוסט 2016

ממצאים נדירים ומרתקים נחשפו בשנים האחרונות בירושלים בירת ישראל. בהם רבים המספרים את ימיה האחרונים של העיר ערב החורבן הגדול ובמהלכו. סיור במקום האירועים מזמן למבקרים מפגש עם ירושלים הקדומה, ומאפשר הצצה לרגעיה האחרונים של העיר 

בסוף שבוע זה יציין עם ישראל בארץ ישראל ובעולם, מלאת 1946 שנים לחורבן בית המקדש השני.

שרידים רבים נחשפו בעיר דוד, המוכרת לציבור הרחב כמקום שבו נולדה ירושלים, ואשר בה קבע דוד המלך את בירת ממלכתו המאוחדת לפני יותר מ-3000 שנה.

אולם התל הקדום שנמצא בסמוך לכותל המערבי, מספר גם את סיפורה של ירושלים לא רק בימי תפארתה כי אם בעיקר בימי חורבנה.

סיור בגן הלאומי "עיר דוד" מזמן למבקרים מפגש עם ירושלים הקדומה, ומאפשר הצצה לרגעיה האחרונים של העיר ערב חורבן בית המקדש.

על הממצאים האלו שלא סופרו מגלה לנו הארכיאולוג הד"ר אלי שוקרון. ממצאים ועדויות רבות הן כמובן מחורבן בית שני, הוא מסביר, ומובילנו לתעלת הניקוז שנחשפה בירושלים והמחברת בין עיר דור לבין מתחם הכותל של היום.

"תעלת הניקוז מימי בית שני שנמצאת מתחת לרחובה הראשי של ירושלים הקדומה, הוא מבהיר, נועדה לנקז את מי הגשמים כך שלא יהוו מטרד לציבור".

בתום מספר שנים, הושלמו עבודות הניקוי של התעלה והיא נחשפה לכל אורכה מבריכת השילוח ועד לקשת רובינסון שליד הכותל המערבי. עבודות פינוי העפר וחשיפת הממצאים במקום, נוהלו ע"י שוקרון.

במהלך חשיפת התעלה, התגלו בה כלי חרס שלמים וסירי בישול. ממצאים אלה הפליאו את החוקרים שתהו לאיזו מטרה בדיוק שימשו, ופנו לספריו של ההיסטוריון והמצביא יוסף בן מתתיהו במטרה למצוא תשובות.

וכך מספר יוסף בן מתתיהו: "ואחר שהרגו הרומאים ולקחו בשבי כל מי שנראו לעין, החלו לחפש את המסתתרים במחילות. הכו את הקרקע והרגו את כל מי שנתקלו בו. גם כאן נמצאו יותר מ-2000 איש מתים, מהם שהמיתו עצמם במו ידיהם, מהם שמתו בידי חבריהם אך רובם גוועו ברעב" (מלחמות היהודים, ספר שישי).

סירי הבישול וכלי החרס שנמצאו בתעלה, שימשו איפה את אחרוני המורדים שנמלטו למקום מאימת הרומאים אחרי החורבן ושם גם מצאו את מותם. "הממצאים הארכיאולוגיים מתכתבים במדויק עם תיעודו של יוסף בן מתתיהו ומהווים עדות אילמת לימי החורבן הקשים ולסופם המר של הלוחמים". אומר שוקרון.

תגלית מרגשת נוספת שהתגלתה בתעלת הניקוז הינה של כלי אבן ועליו רישום של מנורת המקדש.

החוקרים משערים  שיהודי שנמלט מאימת הרומאים והסתתר בתעלת הניקוז שרטט את רישום המנורה בכדי להשאיר לדורות הבאים תיעוד של כלי הקודש שעמד לעלות בלהבות.

ממצא דרמטי נוסף שגילה שוקרון בתעלת הניקוז הינו חרב רומית שנחשפה בתוך נדן עור והיתה שייכת לחייל רומאי מהלגיון העשירי שכבש את ירושלים והחריב את בית המקדש.

לקראת יום תשעה באב, פגשנו בארכיאולוג הבכיר הד"ר גבריאל ברקאי, חתן פרס ישראל, על פועלו הרב לאורך עשרות שנים בגילוי תולדותיה הנסתרים של ארצנו, האחראי למאות רבות של ממצאים ובהם אחד לפחות הנחשב אולי לחשוב ביותר - קמיעות הכסף של כתף הינום. הקמיעות הללו הן העדות הראשונה ובינתיים היחידה לכך שפסוקים מן המקרא היו מוכרים כבר בימי בית ראשון.

undefined

 undefined

(חפירות עיר דוד. צילום: אריאל קצובר)

ד"ר ברקאי מנהל כיום את פרויקט סינון עפר החפירות שהוצא על-ידי הווקף המוסלמי מהר הבית, ובכל יום מתגלים בו עוד ועוד ממצאים מרתקים.

undefined

(פרויקט סינון עפר העתיקות בעמק צורים)

הוא מובילנו ל"חדר השרוף". אך לא לפני שהוא שהוא מצטט מדברי התנ"ך עצמו. "ויִּשְׂרֹף (נבוזראדן) אֶת-בֵּית-יְהוָה, וְאֶת-בֵּית הַמֶּלֶךְ; וְאֵת כָּל-בָּתֵּי יְרוּשָׁלִַם וְאֶת-כָּל-בֵּית גָּדוֹל, שָׂרַף בָּאֵשׁ" (מלכים ב', פרק כ"ה, פס' ט'). זו עדות דרמטית לסערת הקרב והאש שאחזה ב"כל בתי ירושלים", הוא מדגיש, וזו נגלתה לארכיאולוגים בכמה מקומות ובתוכם בשטח G שבעיר דוד (קריית השלטון). עשרות ראשי חצים מברזל ומברונזה שנמצאו  כאן נושאים עדות אילמת לרגעי הקרב האחרונים. שכבה עבה של אפר וקירות מפוחמים שנמצאו בכל המבנים באזור זה ממחישים את הסוף הטרגי.

כאמור, בדיוק השבוע לפני 1946 שנים.