שידורים חיים
"תעודת הזהות הבנקאית" יוצאת לדרך (מתוך סרטון ההסברה של הפיקוח על הבנקים)
חדשות לע"מ

"תעודת הזהות הבנקאית" יוצאת לדרך

21 פברואר 2016

דו"ח קצר שישלח לכל בעל חשבון בנק פעם בשנה יציג בפשטות את כל הפעילות הקיימת בחשבון כולל עמלות ופיקדונות ויאפשר לנו לבחון האם כדאי לעבור לבנק אחר

הפיקוח על הבנקים בבנק ישראל השיק היום (א') את "תעודת הזהות הבנקאית" - המציגה ללקוחות הבנקים את כל הפעילות הקיימת בחשבונם, בצורה ברורה, שקופה, וקלה להשוואה, במטרה להגביר את התמצאות הציבור והתחרות במערכת הבנקאית.

בתעודת הזהות מופיעים הנכסים בחשבון הלקוח, כולל יתרות עובר ושב, פיקדונות וחסכונות. בנוסף מופיעות בו ההתחייבויות, כמו הלוואות ומסגרות אשראי, סך העמלות ששילם הלקוח ופרטים נוספים כגון הוראות הקבע ומיופי הכוח בחשבון.

באמצעות תעודת הזהות יוכל הלקוח לעקוב אחר חשבונו ולנהל אותו ביתר קלות ובאופן מושכל, להכיר את המוצרים הבנקאיים הקיימים בחשבונו ולהבין כמה שילם עליהם או הרוויח בזכותם.

בנוסף מאפשרת התעודה ללקוחות להשוות את תנאי ניהול החשבון הקיים שלהם, עם הצעות של בנקים אחרים, כאשר ההשוואה עשויה להביא את הלקוח למסקנה שמשתלם לו להעביר את חשבונו לבנק אחר.כך יוכל הלקוח גם לחסוך בהוצאות ניהול החשבון.

תעודת הזהות הבנקאית תשלח על ידי הבנק אחת לשנה ב- 28 בפברואר ללקוחותיו - יחידים ועסקים קטנים, באמצעות חשבונם המקוון באתר האינטרנט של הבנק או באמצעות הדואר. כמו כן, ניתן לבקש את תעודת הזהות הבנקאית גם במהלך השנה, ולקבל באמצעותה מידע עדכני על החשבון.

במידה והלקוח מעוניין להיכנס לעומק הפעילות בחשבון, אזי בנוסף לדו"ח המקוצר, עומד לרשותו גם דו"ח מפורט.

המפקחת על הבנקים, ד"ר חדוה בר ציינה היום, על רקע קמפיין הסברה לתעודה החדשה, כי הדו"ח "שכתוב בשפה פשוטה ובפורמט זהה בין כל הבנקים, יסייע לכל לקוח, משק בית ועסק קטן, להבין את מצבו הפיננסי הכולל, לראות כמה עמלות וריביות הוא שילם במהלך השנה על כל הפעילויות בחשבון הבנק, ולשפר את תנאי החשבון" וקראה לציבור הרחב "להשתמש בתעודת הזהות הבנקאית ולנצל אותה".