שידורים חיים
תלונות נגד עורכי דין שיאיימו על פרקליטים צילום: דוברות משרד המשפטים
חדשות לע"מ

תלונות נגד עורכי דין שיאיימו על פרקליטים

03 ספטמבר 2015


צמרת משרד המשפטים דנה בריבוי האיומים וההשתלחויות של עורכי דין נגד פרקליטי מדינה, והחליטה כי תוגשנה יותר תלונות משמעתיות נגד מי שיפעלו כך: "הפרקליטים עלולים להיפגע פיזית"

יותר תלונות משמעתיות נגד עורכי דין אשר יתנכלו לפרקליטי המדינה, יאיימו עליהם או ישתלחו בהם במהלך הדיונים בבתי המשפט או מחוצה להם, כך הוחלט בתום ישיבה מיוחדת שנערכה אמש (ד') במשרד המשפטים.

בהודעת המשרד צוין כי על רקע ריבוי מקרים של איומים והשתלחויות בפרקליטי המדינה, התלונות תוגשנה, בידי הנהלת משרד המשפטים, ולא בידי הפרקליט הבודד.

הדיון נערך בלשכת מנכ"לית המשרד, אמי פלמור, ובהשתתפות פרקליט המדינה, שי ניצן, ראש לשכת עורכי הדין, אפי נוה, נשיא ביה"ד המשמעתי של הלשכה, ציון אמיר, וראש מרכז שירותי הניהול בפרקליטות, יריב רגב.

בפני המשתתפים הובאו דוגמאות רבות ומגוונות להשתלחויות של סניגורים בפרקליטים, העלבתם ופגיעה מילולית בהם. חלק מהמקרים אף תועדו בפרוטוקולים של בתי המשפט.

"לעיתים, השתלחויות הסניגורים נעשו בנוכחות נאשמים, שהועמדו לדין בגין ביצוע עבירות אלימות חמורות, תוך העלאת טענות ויצירת רושם מוטעה כאילו לפרקליטים יש מניע אישי להביא להרשעת הנאשמים" ציינו במשרד המשפטים, "השתלחויות שכאלה עלולות להעמיד את הפרקליטים אף בסכנה לפגיעה פיסית בהם והן פוגעות ביכולת הפרקליטים למלא תפקידם במערכת אכיפת החוק".

עד כה נמנעו בהנהלת הפרקליטות ומשרד המשפטים מלהגיש תלונות משמעתיות נגד עורכי דין, למעט במקרים חריגים ונדירים. אך לאור עליית מדרגה בהשתלחויות וריבוי המקרים המדווחים מכלל מחוזות הפרקליטות בארץ הוחלט לשנות את המדיניות.

במהלך הדיון ציינה פלמור כי בהחלטה ליזום יותר הליכים במסגרת מוסדות לשכת עורכי הדין, "יש משום הבעת אמון במוסדות אלה מצד הנהלת משרד המשפטים" ופרקליט המדינה הבהיר, כי רוב הסניגורים מתנהלים באופן הוגן "אולם יש לנקוט באמצעים משפטיים נגד אותה קבוצה קטנה של סניגורים שפועלת באורח לא הולם ובעייתי כלפי חבריהם למקצוע".