שידורים חיים
תכנית הפעולה הלאומית להקטנת הזיהום בחיפה דרור עינב
חדשות לע"מ

תכנית הפעולה הלאומית להקטנת הזיהום בחיפה

11 אוגוסט 2015


330 מליון ₪ יושקעו בפינוי מיכל האמוניה ומקורות זיהום נוספים, יצירת "אזור אוויר נקי", והפחתה של כ-80% מפליטות המזהמים העיקריים עד שנת 2018

המשרד להגנת הסביבה הציג היום את תוכנית הפעולה הלאומית לשיפור איכות הסביבה באזור מפרץ חיפה, הכוללת פעילות משולבת מול כל מקורות הזיהום באזור: מפעלים גדולים וקטנים, בתי הזיקוק, כלי רכב, כלי שייט ותחנות תדלוק.

במסגרת התוכנית שהוצגה היום להתנגדויות, ומבוצעת בשיתוף משרדי התחבורה, האוצר והבריאות, עירית חיפה, איגוד ערים להגנת הסביבה מפרץ חיפה ובהשקעה של 330 מיליון ₪ לחמש שנים, הכוונה היא להביא להפחתת 80% מפליטות מזהמים מתעשייה עד 2018 ו- 50% בזיהום האוויר מכלל פליטות לאוויר במפרץ חיפה.

התוכנית תתמקד בהגברת הפיקוח והאכיפה, בצמצום הסיכונים לאוכלוסייה, בניטור מזהמים, בביצוע מחקרים בריאותיים ובהנגשת המידע לציבור.

השינוי בתעשייה מתוכנן באמצעות מעבר לגז טבעי, שימוש בטכנולוגיה לצמצום הפליטות בכל אחד מהמתקנים והארובות של המפעלים העיקריים, הגברת הפיקוח, הגדלת מספר הסיורים והביקורות, והרחבת בדיקות הפתע בארובות והבדיקות לדליפות לא מוקדיות.

בנוסף המשרד להגנת הסביבה יקצה תוספת של 60% בכוח האדם המוקצה לפיקוח באזור. יורחב מערך ניטור איכות האוויר למזהמים שלא נוטרו או נדגמו עד כה ויוכפלו מספר נקודות הדיגום.

במסגרת התוכנית תהפוך חיפה לעיר הראשונה בישראל עם "איזור אוויר נקי" ללא עשן דיזל. כך תוגבל כניסת רכבי דיזל מזהמים לאזור שייקבע ויופחתו בכ-40% תעריפי הנסיעה למשאיות במנהרות הכרמל.  משאיות האשפה של העירייה יוסבו לגז טבעי  וייושם פרויקט החלוץ הראשון של אוטובוסים המונעים בגז טבעי.

עוד במאבק לצמצום זיהום האוויר בתחבורה: יקבעו תקני פליטה לכלי שייט, תוקם תשתית לחיבור ספינות למקור חשמל על החוף בעת עגינה בנמל החדש בחיפה לצמצום הפעלת המנועים המזהמים, ויבוצעו סקרים ומחקרים לבדיקת הקשר בין זיהום האוויר במפרץ לרמת התחלואה והשפעת הזיהום על הסביבה.

כן מתוכננת בהמשך, יציאה של מפעלים ומתקנים אל מחוץ למפרץ חיפה, בניהם פינוי מֵכל האמוניה, וקביעת לוחות זמנים לקבלת החלטה לגבי פינוי מספר חוות מֵכלי דלק. בנוסף יבוצע סקר סיכונים סביבתיים מחומרים מסוכנים שיאמוד את הסיכונים, העלולים להתרחש באחד המפעלים או במהלך שינוע חומרים מסוכנים וכן בתרחישי מלחמה ורעידת אדמה.

השר להגנת הסביבה אבי גבאי ציין כי "לתושבי מפרץ חיפה יש זכות בסיסית לנשום אוויר נקי. אנו מתניעים תוכנית עבודה מלווה בתקציבים מתאימים בכדי לממש את זכותם", שר האוצר משה כחלון הוסיף כי "הזיהום במפרץ חיפה הוא בעיה לאומית וככזו נדרשת לה תכנית לאומית. אנו נחושים להוציא את תכנית החירום לפועל בהקדם ונעמיד לצורך כך את המשאבים והגיבוי הפוליטי  הנדרשים."