שידורים חיים
תכנון עירוני, השפעות והיבטים בינלאומיים צילום: pexels.com
חדשות לע"מ

תכנון עירוני, השפעות והיבטים בינלאומיים

18 יוני 2017

על מודלים ממוחשבים פורצי דרך לחיזוי עתידני ומהי השפעת התכנון העירוני? כנס מכון גזית גלוב לחקר נדל"ן במרכז הבינתחומי בהרצליה עם כל הסוגיות בנושא

כנס בינלאומי שנתי בנושא "אמידת ההשפעות של רגולציה בתחום הנדל״ן: היבטים בין תחומיים" יתחיל היום בהובלת מכון גזית גלוב לחקר נדל״ן במרכז הבינתחומי הרצליה. הרגולציה בתחום הנדל"ן יכולה לבוא לידי ביטוי במגוון רחב של אופנים – קביעת שימושי קרקע ותכנון ערים, הפקעת קרקעות ופגיעות תכנוניות, שלטון מקומי ורגולציה פיננסית בתחום המשכנתאות. בכנס השנתי, בו משתתפים חוקרים בכירים מארה"ב, קנדה, בריטניה, סין, הולנד, פורטוגל וישראל, יוצגו ממצאים אמפיריים ותיאורטיים הבוחנים את השפעתה של רגולציה מסוגים שונים על היבטים של יעילות והוגנות.

הכנס יעסוק, בין היתר, בסוגיות כגון מידת ההשפעה של תכנון עירוני (תב"ע). אחת השאלות הבסיסיות בתחום התכנון העירוני היא מהי מידת ההשפעה של התכנון העירוני על הפרקטיקות המתפתחות בפועל. במחקר מקיף ויוצא דופן מארצות הברית, נבחנו ההשפעות של החלת תכניות עירוניות בשיקגו וסיאטל בשנות ה-20 של המאה הקודמת. על פי הממצאים, לתכניות העירוניות היתה השפעה מהותית על שימושי הקרקע, אפילו על אזורים שהיו כבר מפותחים באותה התקופה. ההשפעה נמשכה באופן משמעותי אפילו עשרות שנים אחרי שהתכניות שונו.

בנוסף, בנושא מודלים ממוחשבים לחיזוי עתידני פרופ' אליזבת סילבה מאנגליה, אחת מהחוקרות המובילות בעולם בתחום המיפוי והמיחשוב של תכנון עירוני ויצירת מודלים ממוחשבים לתכנון, תציג בכנס המחשות והדגמות פורצות דרך על השימוש בהדמיה לתכנון ולהיערכות עתידית.

הכנס יימשך כיומיים (18,19.6.2017) במרכז הבינתחומי בהרצליה