שידורים חיים
תיירים גאים מוציאים 40% יותר כסף מתייר ממוצע צילום: גיא יחיאלי
חדשות לע"מ

תיירים גאים מוציאים 40% יותר כסף מתייר ממוצע

12 יולי 2016

על פי תוצאות סקר התיירות הבינלאומית בשבוע הגאווה בתל אביב-יפו: תיירים גאים מוציאים 40% יותר כסף מתייר ממוצע, אוהבים ללון בדירות שכורות ונשארים יותר זמן בישראל מתייר ממוצע

מנהלת עיר עולם ותיירות של עיריית תל אביב-יפו ערכה בשבוע הגאווה סקר ראשון מסוגו שנועד לבדוק את הרגלי הבילוי והצריכה של תיירים בין-לאומיים גאים. הסקר הועבר בצורת שאלון ייעודי וקצר ל-167 תיירים במרכזי המידע, חוף הילטון ובמסיבת הגאווה שהתקיימה במסגרת שבוע הגאווה בחוף צ'ארלס קלור. על אף כי מדובר במדגם מצומצם, הרי שתשובות הנסקרים מצביעות על מספר מגמות מעניינות בתחום התיירות הגאה.

בין הנתונים שעלו מתוצאות הסקר נמצא כי רוב התיירים שהגיעו לעיר, הינם תיירים חוזרים שביקרו בעבר בתל אביב-יפו והגיעו במיוחד לשבוע הגאווה. גילם הממוצע של הנסקרים היה 39 וממוצע הלינות עמד על 6.5 לילות, בעוד הממוצע השנתי בעיר על פי נתוני 2014, הינו 5.4 לילות. 53% מהנשאלים בחרו ללון בדירות שכורות (דוגמת Airbnb) בעוד 25% בלבד לנו בבתי מלון ו-10.5% בדירות חברים.  אלה שבחרו ללון במלונות, מבוגרים באופן מובהק מאלה שהתאכסנו בדירות שכורות או בדירות חברים. הסקר אישש הנחות קודמות כי התיירות הגאה מגלמת הכנסה נאה לכלכלה המקומית: הנבדקים ציינו כי הם מוציאים 274 דולר בממוצע ליום של שהות בישראל, בניגוד לממוצע הכללי בישראל העומד על 192 דולר ליום. עוד מתברר כי תיירות גאה אינה מתרכזת בתל אביב-יפו בלבד –  מעל 80% מהנשאלים ניצלו את שבוע הגאווה כדי לטייל בירושלים ו-9% ביקרו גם בירדן או ברשות הפלסטינית. כמו כן, שליש מהנשאלים, העדיפו ליצור קשר עם מקומיים (גאים) לפני הגעתם לעיר, באמצעות אתרי היכרויות.

כשנשאלו מה אהבו בתל אביב-יפו רוב הנשאלים ציינו את האווירה (הכוללת פעילויות, תרבות, אוכל וארכיטקטורה), הים ואת תחושת הביטחון האישי. כשנשאלו מה לא אהבו בעיר, ציינו את יוקר השהות בעיר – כולל יוקר המלונות, הבילויים, המסיבות והאלכוהול, מספר לא מבוטל של נסקרים הביעו תחושה כי רומו בידי בעלי עסקים מקומיים בשל היותם תיירים. כמו כן, חלקם ציינו אף את מצב התחבורה הציבורית הירוד.

את הסקר חיברו וניתחו החוקרים ד"ר יעל רם, ד"ר עמית קמה ופרופסור קולין מייקל הול מניו-זילנד.

ראוי לציין כי מצעד הגאווה השנה זכה לסיקור שיא בעיתונות הבין-לאומית, והולידה מאות כתבות בעיתונים המובילים בעולם שהדגישו את ערכי הפלורליזם והחופש שהמצעד מגלם.

ד"ר אפרת טולקובסקי, חברת מועצת העיר תל אביב-יפו ומחזיקת תיק הקהילה הגאה: "אין ספק שהנתונים מחמיאים, בייחוד ששנה זו הייתה שנת מפנה בתחום התיירות הגאה בכלל והתיירות הלסבית בפרט. אני משוכנעת שתיירות זו תתעצם גם בשנים הבאות בהבנה כי מצעד הגאווה בתל אביב-יפו הוא מקום המקבל נשים בקהילה"

יניב ויצמן, חבר מועצת עיריית תל אביב-יפו ומחזיק תיק התיירות: "העבודה הקשה והמקצועית שעשינו על מנת לפתח ולייצב את התיירות הגאה לתל אביב יפו מניבה תוצאות, התיירים מצביעים ברגליים ומגיעים שנה אחרי שנה בהמוניהם. מצעד הגאווה התל אביבי הפך בשנים האחרונות למצעד המועדף על הקהילה הגאה ברחבי העולם. הייחודיות שהעיר מציעה: המסיבות, העושר הקולינארי, התרבות וקבלת הפנים החמה התל אביבית, כל אלה יחד הופכים את תל אביב יפו לbest gay city. אנו נמשיך להשתפר ולתקן גם את מה שדורש תיקון".

מנכ"ל עיר עולם ותיירות, איתן שוורץ: "הסקר מוכיח שמצעד הגאווה הוא לא רק נכס הסברתי ומיצובי לישראל, אלא גם כלכלי. תייר גאה פשוט אוהב לבלות יותר – ולהוציא יותר – מכל תייר אחר. לצד התגייסות יפה של עסקים רבים בעיר, זיהינו גם מספר מועט של מחירים מופרזים ויחס לא הגון ואנחנו לא נעבור על כך לסדר היום. לא נשתף פעולה בעתיד עם מי שמנצלים תיירים ופוגעים בדמותה של העיר והמדינה".