שידורים חיים
תיאטרון רומי התגלה בחפירות בסוסיתא צילום: אוניברסיטת חיפה
חדשות לע"מ

תיאטרון רומי התגלה בחפירות בסוסיתא

11 ינואר 2017

  תיאטרון רומי גדול התגלה בחפירות של אוניברסיטת חיפה בסוסיתא, ובשל העובדה שמיקומו נמצא מחוץ לחומות העיר ,מעריכים החוקרים כי ייעודו הראשי לא היה לשם העלאת הצגות להמונים, אלא לטקסים דתיים. לדברי ד"ר מיכאל איזנברג מאוניברסיטת חיפה, העומד בראש משלחת סוסיתא, "החפירות בשנים האחרונות מחוץ לעיר משלימות זו את זו כבסיפור בלשי. בתחילה מצאנו את המסכה של פאן, לאחר מכן שער מונומנטאלי שהוביל למה ששיערנו שהוא מתחם פולחני והנה השנה אנחנו מוצאים באותו המתחם בית מרחץ ותיאטרון – שניהם עשויים להיות קשורים בתקופה הרומית לפולחן לאל הרפואה אסקלפיוס או לאלי טבע דוגמת דיוניסוס ופאן",

 סוסיתא, צופה על הכנרת מהר נישא, כ- 2 ק"מ ממזרחה, ונמצאת בתחום "גן לאומי סוסיתא" של רשות הטבע והגנים, בעבר הייתה עיר מרכזית באזור מזרח הכנרת והגולן בתקופה הרומית. בשנתיים האחרונות שבים ומופתעים החוקרים מהמכון לארכיאולוגיה של אוניברסיטת חיפה מתגליות מרעישות דווקא מחוץ לשערי העיר.

 כאמור, מה שמרגש את החוקרים בעיקר, הרבה יותר מהעובדה שהתיאטרון האובד נמצא סוף כל סוף, היא העובדה שייתכן והם חושפים מרכז פולחני דתי רחב היקף, מחוץ לחומות העיר.

"דיוניסוס, אל היין, קשור בשינוי ואובדן הזהות ומכאן מתקשר לתיאטרון ולמסכות בו. סביב התיאטרון מתרכז הפולחן עבורו עוד מראשית מבני התיאטראות של העולם היווני.... כל אלה מעידים על מתחם פולחני גדול מחוץ לעיר, שמשנה את כל מה שידענו על סוסיתא ושטחה. ואם ההשערה הזו נכונה, ייתכן בהחלט שאלפי המבקרים של התיאטרון הגיעו אליו לאו דווקא כדי לראות את ההצגה החדשה בעיר, אלא כדי לקחת חלק בטקס דתי לכבוד אחד מאלי של הפנתיאון היווני-רומי. כאן צפו והקשיבו לכהני הדת עד להגעתם לאקסטזה ולהזדככות", סיכם ד"ר איזנברג.