שידורים חיים
שרידי הניסוי "מיידקס" שערך אילן רמון בחלל יוצגו לקהל הרחב צילום: משרד המדע
חדשות לע"מ

שרידי הניסוי "מיידקס" שערך אילן רמון בחלל יוצגו לקהל הרחב

27 יולי 2016

שר המדע אופיר אקוניס: "אנו מאפשרים לציבור הרחב להתרשם מקרוב משרידי המחקר של אילן רמון ז"ל"

משרד המדע העביר בהשאלה למדעטק, המוזיאון הלאומי למדע טכנולוגיה וחלל בחיפה, את שרידי הניסוי "מיידקס" שערך האסטרונאוט אילן רמון בחלל. בסוף 2015 קיבלה סוכנות החלל הישראלית במשרד המדע את שרידי "מיידקס', ניסוי לחקר סופות אבק מדברי והשלכותיהן על האקלים, מחווה של סוכנות החלל האמריקנית נאס"א. השרידים הוצגו עד כה במשרדי סוכנות החלל הישראלית במשרד המדע.
שרידי מיידקס מוצגים במסגרת פסטיבל החלל "המדריך לגלקסיה" בתערוכת "האדם והחלל" אשר נפתחת השבוע במדעטק חיפה. התערוכה תינעל אחרי החגים. בתום התערוכה יושבו הפריטים לתצוגת קבע בסוכנות החלל.
שר המדע אופיר אקוניס אמר: "מורשתו המרשימה של אילן רמון ניכרת והיא מעוררת השראה לצעירים רבים, למדענים ולציבור הישראלי כולו.  הניסוי שערך תרם רבות למדע ותוצאותיו משמשות עד היום מחקרים וחוקרים בתחום. אני שמח לאפשר לציבור הרחב להתרשם מקרוב מהשרידים המרגשים והחשובים האלה שיוצגו בחודשים הקרובים במדעטק".
במהלך איסוף וזיהוי של שרידים שערכה נאס"א בסיוע הציבור נמצאו שרידים מהניסוי ובהם: המצלמה שעמה צילם רמון את הניסוי בחלל, מערכת בקרה, הבית של עדשות המצלמה, תמוכות, כונן הקלטה ורכיבים אלקטרוניים נוספים.
במסגרת ההסכם של סוכנות החלל הישראלית עם נאס"א בשנת 1996 סוכם כי רמון יבצע את ניסוי "מיידקס" של מדענים מאוניברסיטת תל-אביב. הניסוי על מעבורת החלל "קולומביה" בדק את התכונות הפיזיקליות, האופטיות והכימיות של חלקיקי אבק, בפרט מעל מזרח הים התיכון. זה היה ניסוי חלוצי שמדד תכונות חלקיקי אבק בגבהים שונים. ניסויים דומים נעשו עד אז רק על הקרקע.