שידורים חיים
שחזור ספינה פיניקית בת 2400 שנה צילום: סמדר סולומון, משרד העלייה והקליטה
חדשות לע"מ

שחזור ספינה פיניקית בת 2400 שנה

30 אוגוסט 2016

משרד העליה והקליטה מציג את סיפורו של אלכסנדר יפרמוב.

אלכסנדר יפרמוב בן 59 מחיפה, אשר עלה לישראל בשנת 2014 ,הוא צלם מוכשר, מומחה גרפיקה ואמן רב תארים בתחום זה ממוסקבה, רוסיה. אלכסנדר שימש כצלם מטעם עיתונים כמו "גודוק" ו"מוסקובסקי קומסומולץ", ומטעם השבועון "סובסדניק", ושימש כעורך ראשי בירחון הצילום והנסיעות "Photo-Travel" שבו העביר כיתות אמן וסדנאות. כמו כן, עבד בסוכנות הצילום הרוסית "פרימוס", הרצה באקדמיה לצילום במוסקבה ושימש כראש מחלקת צילום בהוצאה לאור של מגזינים אינטרקטיביים.

במשך כתשע שנים, עד עלייתו לארץ במרץ 2014, הפעיל סטודיו פרטי שבו עיצב פוסטרים, לוחות שנה, כרזות וכריכות לספרים ודיסקים. אלכסנדר זכה בכ-30 פרסים כחלק מתחרויות בינלאומיות רבות שבהן השתתף. מבין הפרסים זכה בפרס הצילום הפרסומי הטוב ביותר של השנה, וכן, חתן פרס הצילום במוסקבה בקטגוריית "איפור וטיפוח" ובקטגוריית ה"טבע" בפסטיבלים Grand Prix של תמונות הפרסום במוסקבה. זכה בפרס הצלם הטוב ביותר באירופה לשנת 2009 בקרב הפדרציה האירופית לצילום (FEP), ובקטגוריית הנוף וצילום אומנותי בביאנלה הרוסי – סרבי. בנוסף, אלכסנדר חבר באגודת ההתאחדות האירופית לצילום ובאיחוד של אמני צילום ברוסיה, וכן, מחבר של 12 ספרים בנושא של צילום ועיבוד דיגיטלי של תמונות. בנוסף אלכסנדר השתתף בעבר בבניית מודל של ספינה היסטורית מהמאה ה-18,בעיר פטרוזבודסק.

חודש וחצי לאחר שעלה לארץ, נודע למר יפרמוב שלפני כ-30 שנה, נמצאו שרידים של ספינה בת 2,400 שנה שעלתה על שרטון במרחק של כ-70 מטר מחופי קיבוץ מעגן מיכאל ובעומק של 1.5 מטר.

בעזרת הוועדה לקידום השמת עולים בתעסוקה מטעם משרד העלייה והקליטה, אלכסנדר החל לעבוד באוניברסיטת חיפה כנגר מקצועי בחוג לציוויליזציות ימיות. אוניברסיטת חיפה, בשיתוף רשות העתיקות ובית הספר לקציני ים בעכו, יזמה פרוייקט לייצור דגם מודרני של הספינה  כאשר המטרה היא לבנות ספינה חדשה, נאמנה לספינה המקורית שהתגלתה מול חוף מעגן מיכאל. בניית רפליקה היא אחד הכלים להרחבת הידיעה על ספנות בעת העתיקה ולהבנת שיטות הבנייה של כלי שיט קדומים, וכן, זו הדרך הטובה ביותר לרדת לעומקם של הפרטים הנעלמים בתהליך בנייתה של הספינה המקורית.

לצורך הצגת הספינה בפני הציבור, נבנה במוזיאון הכט שבאוניברסיטת חיפה חדר מיוחד בתוך המוזיאון המותאם להצגת הספינה, כאשר עד להצגתה הספינה מצויה בנחל הקישון במתחם סגור.

העץ של הדגם המשוחזר מורכב מאותם סוגים שמהם נבנתה הספינה העתיקה, גוף העץ של הספינה השתמר בצורה יוצאת דופן, ובכך הוקלה מלאכת לימוד מבנה הספינה ושיטת בנייתה.