שידורים חיים
רפורמת התעריפים בתחבורה מתרחבת לכל הארץ (מתרחבים לכל הארץ. צילום: לע"מ)
חדשות לע"מ

רפורמת התעריפים בתחבורה מתרחבת לכל הארץ

16 פברואר 2016

מאות אלפי נוסעים בכל רחבי הארץ יתחילו ליהנות מהוזלות דרמטיות של עשרות אחוזים בתעריפי התחבורה הציבורית

הרפורמה בתעריפי התחבורה הציבורית ממשיכה. מהיום אזור הגליל, עפולה, בית שאן, ואדי ערה, השומרון, גוש שילה, קרית גת וחבל איילות יוכלו להנות אף הם משיטת המטרופולינים המצליחה.

שר התחבורה והמודיעין, ישראל כץ, סיכם עם שר האוצר, משה כחלון, על הרחבת הרפורמה לכל הערים והישובים בארץ, ממטולה בצפון עד אילת בדרום. באמצעות  רכישת מנוי חופשי חודשי או יומי תתאפשר נסיעה חופשית, ללא כל הגבלה, ברכבות ואוטובוסים.

עלות הרחבת הרפורמה לכל הישובים בארץ נאמדת בכ- 70 מיליון שקלים, כאשר הנוסעים יהנו מהוזלות של עשרות אחוזים בתעריפי התחבורה הציבורית. כך לדוגמא מנוי "חופשי חודשי" בין קרית שמונה לטבריה, יעלה 213 שקלים, במקום 1080 שקלים, (הוזלה של כ-80%).

מנוי "חופשי חודשי" בין עפולה לחיפה יעלה 423 שקלים (הוזלה של כ-34%). מנוי "חופשי חודשי" בין קרית גת לתל אביב יעלה 423 שקלים בלבד ויאפשר נסיעה חופשית בכל רחבי מטרופולין תל אביב.

האזורים החדשים שיכללו ברפורמה, ישויכו לאחד מארבעת המטרופולינים הקיימים, בהתאם לקרבתם הגיאוגרפית. אזור הגליל, עפולה, בית שאן והישובים שסביבם יכללו במטרופולין חיפה. אזור חריש המתפתח וואדי ערה יקושרו לשני מטרופולינים; חיפה ותל אביב. אזור השומרון יכלל במסגרת הטבעת השניה והשלישית של מטרופולין תל אביב, ואילו גוש שילה יצורף לטבעת השלישית במטרופולין ירושלים.

תושבי קרית גת והסביבה, יוכלו לבחור בין מנוי למטרופולין תל אביב לבין מנוי למטרופולין באר שבע. בנוסף, אזור קרית גת ואשקלון יקושרו ביניהם בכרטיסי מנוי תקופתיים. העיר אילת, שתהווה מטרופולין נוסף ברפורמה, תכלול את ישובי חבל איילות בערבה. הסדרי הנסיעה באזור זה יסוכמו בקרוב בין משרד התחבורה לבין נציגי המועצות האזוריות.

השר כץ ציין על רקע ההחלטה כי "החלת הרפורמה על כל הערים והישובים בארץ תחסוך מאות שקלים מדי חודש. כמו כן היא תוזיל את עלויות הנסיעה עד אלפי שקלים לשנה למשפחה"

שר האוצר, משה כחלון הוסיף כי "זהו צעד נוסף במסגרת המאבק שלנו ביוקר המחייה וצמצום הפערים החברתיים בישראל. המהלכים הללו יטיבו בעיקר עם מעמד הביניים והשכבות החלשות".