שידורים חיים
פורום דוברי המגזר השלישי יצא היום לדרך צילום: אריאל איתן
חדשות לע"מ

פורום דוברי המגזר השלישי יצא היום לדרך

30 מאי 2016 אורנה אדלברג כשר ואודי שאינסקי

עשרות דוברי עמותות וארגוני מגזר שלישי השתתפו היום בכנס היסוד של פורום דוברי המגזר השלישי שהתקיים בלשכת העיתונות הממשלתית

כדי שידיעה תכנס לכלי תקשורת מרכזי בעידן של עודף מידע צריך להיות בה ערך מוסף, האנשה, עיניים ופנים וסיפור אישי - כך אמר נטע ליבנה, ראש מערכת החדשות בידיעות אחרונות, בכנס היסוד של פורום דוברי המגזר השלישי, שהתקיים היום בלשכת העיתונות הממשלתית. 

ליבנה מנה שתי מהפכות בתחום התקשורת – התווך והמהירות ונתן את זווית שלו בעבודה מול דוברים. חשוב לו לקבוע סדר יום, לקבל ידיעות בלעדיות וסיפורים אישיים. כדי שידיעה תכנס לעיתון צריך להיות בה ערך מוסף, מיקוד ופרשנות. גם כיום חווית הקריאה היא דבר שאנשים לא מוותרים עליו אמר ליבנה.

הגעתם של עשרות דוברי עמותות וארגוני המגזר השלישי, כמו נט"ל, אור ירוק, נגישות ישראל, הקרן לידידות, איחוד והצלה, תחבורה בדרך שלנו, עמותת עדי – שמים סוף למחלת הדושן, התנועה לאיכות השלטון, עמך, בת מלך, מגדל אור, הצופים ועוד, הצביעה על חשיבות הכנס והצמא של קהל זה לגיבוש ולאיחוד תחת קורת גג אחת, שתעניק להם כלים מקצועיים, כמו גם רישות, תמיכה וסיוע וצמצום  חסמי הביורוקרטיה.

"אתם מומחי תוכן כל אחד בתחומו וביחד אתם מהווים מכפיל כוח"  אמר ניצן חן, מנהל לשכת העיתונות הממשלתית בפתח הכנס. "חשוב שיתוף הפעולה בינכם, תרומת הידע שלכם זה לזה והיכולת לשים את הארגון והעמותה שלכם בקדמת הבמה" הוסיף חן. הוא הדגיש כי כיום דובר חייב להיות מומחה במגוון נושאים ועולמות תוכן, וללמוד ולהתקדם באופן מתמיד כדי להישאר רלוונטי.

אביטל רגב קיסר, ששימשה בעשור האחרון דוברת האגודה למען החייל והייתה בין יוזמי הקמת הפורום, דיברה על הזירה הדיגיטלית בה הרשתות החברתיות הפכו את כל עולם השיווק על פניו והולידו צרכן חדש בו צריך העיתוי להיות מותאם אישית. אליבא דה רגב קיסר, לעמותות קל יותר להתחבר לרגשות אנשים ולהעביר מסרים כי פעילותן מתבססת על רגש ערך וחזון. יש להשקיע בקמפיינים ערכיים, בקהילות ממוקדות ולפרסם בהמשכים סרטונים קצרים ושידורים חיים דרך הפלטפורמה של פייסבוק למשל. "מעבר לדיבור אל לקוחות יש לדבר עם לקוחות" אמרה רגב קיסר בתמציתיות.

נורית דאבוש סיפרה איך החלה את דרכה בתחום התקשורת כדוברת באגודה למען החייל. צריך להתחיל בחניה ואז אפשר להבין את ההתנהלות בחלונות הגבוהים אמרה דאבוש. עוד דיברה דאבוש על חשיבות השידור הציבורי ותאגיד השידור החדש. לא היה בארץ מקרה בו נסגר גוף ואחר הוקם תחתיו. תאגיד השידור הציבורי חשוב כערך בפני עצמו, ולמען יצירה מקורית, רב תרבותיות ונטרול השפעה פוליטית.

ליצור תוכן מוכן, ללכת למפיקים עצמאים, לאתגר תוכן ישן בכלים חדשים, להבין מגמות ואת מפת התקשורת, הם חלק מהטיפים שנתנה דאבוש לדוברי העמותות, אשר מתמודדים עם עולם שונה בו המידע זמין ונגיש לכולם כל הזמן. "כיום קיימת מהומת אלוהים בשוק התקשורת ומגמה של פתיחת חסמים ותחרות אמיתית" סיכמה דאבוש.

משתתפי הכנס הביעו שביעות רצון מהמפגש וביקשו לפתח ולהפעיל את הפורום בתחומים שונים החל בסיורים בעמותות וכלה במפגשים עם כלי תקשורת חתרניים ותקשורת חוץ.