שידורים חיים
סוכלה הברחת מאות ליטרים של חומר כימי לייצור רקטות לעזה מיכלי "השמן". באדיבות רשות המעברים
חדשות לע"מ

סוכלה הברחת מאות ליטרים של חומר כימי לייצור רקטות לעזה

16 נובמבר 2015

במשרד הביטחון  במשרד הביטחון חושדים כי החומר שהועבר במכלי שמן סויה, הועבר לשם ייצור מלאי גדול של רקטות לצרכי חמאס והג'יהאד האסלמי ברצועה

נס פח השמן. בימים האחרונים נעצרה במעבר תרקומיא משאית פלסטינית שהגיעה מחברון, וביקשה להעביר לרצועת עזה משלוח שדווח כ'שמן סויה' ולאחר בדיקה נמצא כי מדובר בחומר כימי לייצור רקטות, כך פרסם אחר הצהריים (ב'), משרד הביטחון.

לאחר שהמשלוח עורר את חשדם של הבודקים הביטחוניים של רשות המעברים במשרד הביטחון, ופקחי יחידת 'דוד' של המנהל האזרחי, ובבדיקת מכלי השמן התגלה חומר לא מזוהה, הגיעו גורמי שב"כ ויחידת דוד של המנהל האזרחי למקום, וביצעו חקירה ראשונית של המעורבים.

לאחר שהחומר נשלח לבדיקת מעבדה, התברר כי מדובר בחומר דו-שימושי מסוג  TDI שאסור בכניסה לרצועת עזה, מכיוון שהוא מהווה מרכיב מרכזי בתרכובת הדלק הרקטי, שבה משתמש מערך ייצור הרקטות של חמאס והג'יהאד האסלמי ברצועה.

בסה"כ התגלו 6 משטחים ובהם כ-450 ליטרים של החומר המסוכן, שיכול היה להספיק לייצור כמויות גדולות של רקטות מסוגים שונים. ממצאי התפיסה הועברו לגורמי הביטחון, שפתחו בחקירה נגד המעורבים.

מתחילת שנת 2015 סוכלו למעלה מ-500 ניסיונות הברחה של מוצרים אסורים מישראל לרצועת עזה. כמו כן, הוחרמו  מאז 2014 למעלה מ-280 משאיות.

בעקבות פעילות רחבה כנגד משנעים ובעלי מחסנים בישראל, החלה להתפתח באחרונה תופעה של ניסיונות להברחת חומרים אסורים משטחי הרשות הפלסטינית באיו"ש לרצועת עזה. זאת תוך ביצוע פעולות הסתרה מתוחכמות. גורמי ביטחון פועלים באופן ממוקד כנגד הסוחרים ובעלי המחסנים באיו"ש, המעורבים בהברחות, על מנת לטפל ולמגר את התופעה המשרתת את גורמי הטרור ברצועת עזה.