שידורים חיים
נפטר אסיר ציון שניסה לחטוף מטוס סובייטי לע"מ (בתמונה: הפגנה בת"א נגד משפט לנינגרד)
חדשות לע"מ

נפטר אסיר ציון שניסה לחטוף מטוס סובייטי

26 אוגוסט 2015

הלך לעולמו מרק דימשיץ, אסיר ציון, שאירגן חטיפת מטוס בברית המועצות, ועורר את העולם למסך הברזל

מרק דימשיץ, טייס אסיר ציון, ומגיבורי המאבק למען עלייתם של יהודי ברית המועצות בימי מסך הברזל, נפטר בגיל 88.

על רקע הרגשות היהודיים הגואים, פעילות ציונית מחתרתית, והחלום הגדול לעלות לארץ ישראל,  הגה והחליט דימשיץ, טייס ואיש צבא בעברו, להוציא בשנת 1970 מבצע לחטיפת מטוס, והטסתו אל מחוץ לגבולות ברית המועצות, מתוך תפיסה שגם אם המבצע יכשל, הוא יביא לתודעת העולם את העובדה שמיליוני יהודים שמעוניינים לצאת מברית המועצות מוחזקים כאסירים.

לפעולה ניתן השם "מבצע חתונה", על שם סיפור הכיסוי, שהיה טיסה לחתונה משפחתית גדולה. לתכנון ולביצוע היו שותפים פעילים ופעילות, בראשם מארק דימשיץ ואדוארד קוזנצוב.

ב-15 ביוני 1970, הגיעו 12 מחברי הקבוצה לשדה התעופה סמוך ללנינגרד, הם הבחינו שעוקבים אחריהם, אך החליטו להמשיך, ונעצרו בסמוך לעלייה למטוס, לאחר שהיו תחת מעקב של הק.ג.ב שידע על תוכנית החטיפה.

 השלטונות החליטו להעמיד את החבורה לדין בגין "בגידה במולדת", עבירה שדינה מוות. המשפט נערך כמשפט ראווה, וקיבל את השם "משפט לנינגרד", מה שהביא לתסיסה והפגנות בישראל ומחוצה לה, והסב את תשומת לב העולם לפרשה.
 
מארק דימשיץ ואדוארד קוזנצוב נידונו למוות, ויתר המשתתפים נשפטו לתקופות מאסר ממושכות, מה שהגביר את המחאה. בעקבות הלחץ הבינלאומי הומרו עונשי המוות גם הם בעונשי מאסר.
לימים תשומת הלב העולמית והלחץ שהולידה הפרשה, תרמו לפתיחת שערי הברזל ולעליית ייהודי ברית המועצות ארצה. דימשיץ עצמו, שוחרר בעסקת חילופי אסירים - רוסית אמריקנית ב-1979, ועלה ארצה.

שר העליה והקליטה זאב אלקין ספד היום לדימשיץ ואמר כי היה אחד מגיבורי ישראל של דורנו. "תוך סיכון חייו, הוא הצליח יחד עם חבריו לזעזע את מסך הברזל ולתת דחיפה למאבק חובק עולם למען זכות העלייה לישראל של יהודי ברית המועצות". אלקין התייחס לכך שישראל מציינת השנה 25 שנים לעליה הגדולה מברית המועצות, והוסיף "כולנו חייבים לו חוב ענק, וסיפורו האישי ראוי שימצא את מקומו באתוס הלאומי. יהיה זכרו ברוך״.