שידורים חיים
נחשף החמקן הראשון שרכשה ישראל הכיתוב על גוף המטוס. צילום: לוקהיד מרטין ומשרד הביטחון
חדשות לע"מ

נחשף החמקן הראשון שרכשה ישראל

10 ינואר 2016

ראש משלחת משרד הביטחון בארה"ב חתם על גוף מטוס האף-35 ואישר את תחילת שלב הייצור המתקדם. בחודש יוני יושק מטוס ה'אדיר' הראשון מתוך 33 שיצטרפו לחיל האוויר

"קדימה ולמעלה. בהצלחה במשימה". זהו הכיתוב שבחר ראש משלחת משרד הביטחון בארה"ב, אהרון (אהרל'ה) מרמרוש, לחתום על גוף מטוס האף 35 הראשון של חיל האוויר, ואפשר בכך את תחילת השלב המתקדם בייצור מטוס.

טקס החתימה על המטוס שיכונה בישראל 'האדיר', נערכה בנוכחות ראשי משלחת משרד הביטחון בארה"ב וחברת לוקהיד מרטין האמריקנית, ולאחריה יחל כעת שלב הרכבת המערכות האלקטרוניות המתקדמות ואת המנוע רב העוצמה בגוף המטוס לקראת השקתו בחודש יוני הקרוב.

בטקס שנערך במפעל הייצור של לוקהיד מרטין בפורטוורט' טקסס, נחשף למעשה לראשונה גוף המטוס הישראלי, ומרמרוש, אמר כי "זהו יום היסטורי למשרד הביטחון ולמדינת ישראל, שבו אנחנו מקבלים לידינו את גוף מטוס 'ה'אדיר' הראשון".

מרמרוש הוסיף כי מטוסי האף 35 מהדור החמישי והמתקדם שרכש משרד הביטחון, "יצעידו את חיל האוויר קדימה ולמעלה, וישפרו באופן משמעותי את יכולותיו להגן על מדינת ישראל מפני מגוון רחב של איומים".

ראש תכנית האף-35 בלוקהיד מרטין, ג'ף בביון, הדגיש בדבריו את השותפות ארוכת השנים בין לוקהיד מרטין למשרד הביטחון ומדינת ישראל ואמר כי "היום מתחיל שלב חדש בשדרוג יכולותיה הטקטיות והאסטרטגיות של מדינת ישראל. לוקהיד מרטין גאה בשותפות ארוכת השנים עם צה"ל ומשרד הביטחון".

בסה"כ רכש משרד הביטחון 33 מטוסי אף-35 מדגם A ומהדור החמישי והמתקדם במחיר ממוצע של 110 מיליון $ למטוס. שני המטוסים הראשונים ינחתו בישראל בדצמבר 2016, ובימים אלה מאיצים את ההכנות לקליטתם. שאר המטוסים יסופקו לישראל עד לשנת 2021.

החוזה הראשון לאספקת 19 מטוסים נחתם בשנת 2010, וחוזה נוסף לאספקת 14 מטוסים נחתם בשנת 2014, עם אופציה לרכישת 17 מטוסים נוספים בעתיד.

כחלק ממאמצי משרד הביטחון לשלב תעשיות ישראליות בייצור המטוס והמערכות הנלוות, 'אלביט מערכות' זכתה בחוזה לייצור קסדת הטייס הייחודית למטוס, וחלקי מטוס נוספים. התעשייה האווירית מייצרת את כנפי המטוס. במסגרת ההסכם לשיתוף פעולה תעשייתי, שמשרד הביטחון חתם בשנת 2010 עם יצרנית המטוס לוקהיד מרטין, ועם יצרנית המנוע פראט אנד ויטני, נחתמו עד היום עסקאות רכש גומלין בישראל בהיקף של כ-3 מיליארד ₪ - למעלה מ-775 מיליון $.

מטוס הקרב F-35, או בשמו הישראלי 'אדיר', מכונה גם JSF (JOINT STRIKE FIGHTER), והוא מטוס קרב חמקן מדור חמישי.

המטוס מיוצר בשלושה דגמים: דגם A להמראה ונחיתה רגילים, דגם B להמראה קצרה ונחיתה אנכית ודגם C לפעולה מנושאות מטוסים. המטוס שרכש משרד הביטחון עבור חיל האוויר הישראלי מבוסס על דגם A, אך יוטמעו בו יכולות ייחודיות ואמצעי לחימה ישראלים מתקדמים.