שידורים חיים
נחנך המרכז לחקר השואה בקרב יהודי בריה"מ צילום: יד ושם
חדשות לע"מ

נחנך המרכז לחקר השואה בקרב יהודי בריה"מ

19 מאי 2016 אלינה ביקבולטוב

במסגרת אירועי ציון יום הניצחון על גרמניה הנאצית, נחנך במכון הבין-לאומי לחקר השואה ב"יד ושם" המרכז לחקר השואה בברית-המועצות על שם משה מירילשווילי. המרכז נתרם על ידי מיכאל ולאורה מירילשווילי לזכר אביו של מיכאל, משה ז"ל.

כידוע, בשואה נספו כשני מיליון וחצי מיהודי ברית המועצות. המחקר הרב-תחומי בנוגע לגורלם של יהודי ברית המועצות בתקופת המלחמה החל לשגשג בעקבות פתיחתם של ארכיונים ראשיים ומקומיים במדינות ברית המועצות לשעבר בתחילת שנות התשעים. יד ושם בשנים האחרונות השקיע מאמצים לקדם את המחקר לתולדות יהודי ברית המועצות לפני השואה, במהלכה ואחריה בתמיכתה של קרן ג'נסיס, הקרן היהודית האירופית ותורמים נוספים.

מטרות המרכז על שם משה מירילשווילי, הן, בין היתר, לרכז ולמקד את מאמצי יד ושם ולהוביל שיח אקדמי גלובלי חדשני בתחום מחקר זה, לחזק קשרים עם חוקרים וארגונים רלוונטיים, לעודד שיתוף פעולה מחקרי בין-לאומי ולקדם מחקר חלוצי בנושא זה לשנים הבאות. המרכז יתמוך ביוזמות מחקריות חדשות, בעידוד פרסומים וכן באיסוף עדויות. כמו כן, יארגן סדנאות מחקר, סמינרים וועידות לחוקרים צעירים ובכירים מכל העולם, בהם יציג את ממצאי המחקר, יפרסם מחקרים אקדמיים, מאמרים ואוספים של חומר ארכיוני רלוונטי למען הקהילה המחקרית ברחבי העולם.

ד"ר יעל נידם-אורביטו, מנהלת המכון הבינלאומי לחקר השואה הציגה באירוע פרויקטים קיימים וחדשים שהמרכז יתמקד בהם. בראש המרכז יעמוד ד"ר ארקדי זלצר, חוקר בעל שם עולמי בתחום השואה בשטחי ברית המועצות לשעבר. המרכז יזום מחקר בתחומים חדשים, כגון יחסים בין יהודים ולא-יהודים בשטחי ברית המועצות בתקופת השואה, וימשיך את הפרויקטים הקיימים בתחום, כגון "הסיפורים שלא סופרו" – המאגר המקוון של יד ושם הממפה את אתרי הרצח של היהודים בשטחי ברית המועצות לשעבר שנכבשו על ידי גרמניה הנאצית, עריכת קובץ מכתבים באנגלית של יהודי ברית המועצות בתקופת המלחמה העתיד להתפרסם בקיץ 2016, כתיבת ביוגרפיות של חיילים יהודים בצבא האדום.

undefined

 

אירוע חנוכת המרכז החל בטקס זיכרון לציון יום השואה והגבורה באוהל "יזכור". לאחר מכן בכיכר התקווה הוסר לוט מקיר התורמים וחשף את שמם של לאורה ומיכאל מירילשווילי ברשימת התורמים ל"יד ושם". טקס של חנוכת המרכז נערך בבית כנסת הסמוך לכיכר התקווה. באירוע נכחו בין היתר: יו"ר הכנסת ח"כ יולי (יואל) אדלשטיין, שר הקליטה והעלייה והשר לענייני ירושלים ח"כ זאב אלקין, יו"ר הנהלת יד ושם אבנר שלו, יו"ר מועצת יד ושם הרב ישראל מאיר לאו, הרב הראשי לישראל הרב דוד לאו והרב הראשי לישראל (הראשון לציון) הרב יצחק יוסף.