שידורים חיים
נגד החרם: 13 מרצים בריטיים הגיעו לאוניברסיטת חיפה המרצים בישראל, צילום: דוברות אוניברסיטת חיפה
חדשות לע"מ

נגד החרם: 13 מרצים בריטיים הגיעו לאוניברסיטת חיפה

08 נובמבר 2015

דיון בנוגע לניסיונות החרם על ישראל בין אנשי אקדמיה מהארץ ומבריטניה הוליד החלטה משותפת: 13 מרצים בריטים הגיעו בסוף השבוע לישראל. "עלינו לחתור למצוא פתרון בצורה אקדמית" הסביר פרופסור רוגרי מאוניברסיטת אוקספורד

דווקא בתקופה בה גוברים הקולות להטיל חרם אקדמי על מוסדות אקדמיים בישראל החליטו 13 מרצים מאוניברסיטאות מובילות בממלכה הבריטית להגיע לכנס אקדמי שהתקיים בסוף השבוע האחרון, בבית הספר למדעי המדינה באוניברסיטת חיפה.

"היה דיון ציבורי באיחוד מרצי האוניברסיטאות בקשר לחרם האקדמי על ישראל, חשבתי לעשות משהו אקטיבי בנושא הקריאות לחרם, יצרתי קשר עם קולגות שלי מאוניברסיטת חיפה ודנו באפשרות של הדברות משותפת וכתוצאה מכך אנחנו כאן היום", אמר פרופ' ריסטיאן לויניס מאוניברסיטת essex בבריטניה.

פרופ' אנדראה רוגרי מאוניברסיטת אוקספורד הוסיף כי הגיע "מפני שאני פתוח לשינוי מחשבתי. אני מאמין שעלינו לחתור למצוא פתרון בצורה אקדמית ולכן אינני חושב שעלינו להפסיק את ההידברות גם בתקופה שנשמעות קריאות לחרם על ישראל".

פרופ' לוינס הוסיף כי ישנם אקדמאים שחושבים שלארגון מרצי האוניברסיטאות צריכה להיות גישה יותר אקטיבית והם בעיקר מודאגים בקשר לחרם על האקדמיה בארץ, אולם זו גישה שלא אומצה על ידי שום אוניברסיטה בבריטניה "לא פגשתי מישהו שתמך בחרם. לדעתי רוב האנשים מרגישים, וזה מה שרואים בסדנא הזו, שאפשר לא להסכים למדיניות ממשלתית, אבל שחרם על מוסדות אקדמיים חסר טעם וישיג את המטרה ההפוכה ממה שאנחנו רוצים להשיג".

מארגנת הכנס, ד"ר כרמלה לוטמר מבית הספר למדעי המדינה באוניברסטיה, מאמינה כי חשיבות הכנס היא עצומה דווקא בתקופה שבה שנשמעים ללא הרף דיבורים על חרם אקדמי נגד ישראל בקמפוסים רבים בבריטניה: "ישנם דיבורים רבים על חרם אקדמי אך אין מדיניות רשמית. זאת פעילות שרוחשת מתחת לפני השטח. יש כאלה שמחרימים על בסיס אישי ולא כמדיניות של האוניברסיטה. לכל מי שפנינו אליו היה חשוב להגיע ולשתף פעולה עם אוניברסיטת חיפה והאקדמיה בארץ. הכנס הוא תשובה ניצחת לכל אלה הקוראים לחרם אקדמי על ישראל".