שידורים חיים
משרד החינוך השיק את "ועדת ביטון" (השקת הועדה היום, צילום: לע"מ)
חדשות לע"מ

משרד החינוך השיק את "ועדת ביטון"

02 מרץ 2016

הועדה תבחן את העמקת מקומם של תכני קהילות המזרח וספרד במערכת החינוך בכל שלבי הגיל. שר החינוך, בנט: "מחזירים לנוער שלנו חצי סיפור שאבד לנו בדרך"

שר החינוך נפתלי בנט השיק היום (ד') את "ועדת ביטון" שתבחן את העמקת מקומם של תכנים אשר עוסקים בעולם התרבות וההיסטוריה של קהילות המזרח וספרד במערכת החינוך, במטרה לחשוף את תלמידי ישראל לעושר התרבותי, החברתי וההיסטורי של קהילות אלו.

הועדה שבראשה יעמוד המשורר וחתן פרס ישראל לספרות ארז ביטון, תבחן בכל שלבי הגיל, את העמקת שילובם של תכנים אודות חייהם של קהילות אלה, ותגבש המלצות בספרות, בהיסטוריה בחקר ופיוט, בהגות, באקדמיה ומחקר ובטיולים ובהעשרה, מתוך רצון לחשוף את תלמידי ישראל לעושר התרבותי, החברתי וההיסטורי של הקהילות.

הוועדה שתגיש לשר החינוך המלצות ליישום תוך שלושה חודשים, תאפשר לציבור לקחת חלק פעיל ב"ועדת ביטון" ולהציע רעיונות לשילוב נושא קהילות יהדות המזרח במערכת החינוך, דרך אתר המשרד.

שר החינוך נפתלי בנט ציין כי "היום התחלנו במהפכת מורשת יהודי המזרח במערכת החינוך, זה אחד התפקידים הכי מרגשים שהיו לי מאז כניסתי לתפקיד. אנחנו מחזירים היום לנוער שלנו חצי סיפור שאבד לנו בדרך. את סיפורי המעברות, את סיפורי הגבורה של האימהות, היציאה מן החומות, ואת אבות הציונות שבאו מאירופה ואבל גם מתוניסיה".

בנט הוסיף כי "אנחנו לא יכולים לגדל דור שמכיר רק חצי ממורשתו, ואנחנו לא יכולים לחנך נוער ל"ואהבת לרעך כמוך" כאשר הנערים לא מכירים את "רעך" שמהווה לפחות חצי מהכיתה שלהם. אנחנו מזמינים את אזרחי ישראל לקחת חלק בוועדת ביטון, לשלוח אלינו סיפורים והצעות ולהיות חלק מקביעת התכנים של הדור הבא שלנו".

יו"ר הועדה ביטון אמר: "כששר החינוך פנה אליי מיד הרגשתי תקווה וציפייה שמלווה רבים מיהדות המזרח. אני עצמי נתתי ביטוי לקשיים של שנות העלייה בשירה שלי, ובעבודות שלי. יהדות המזרח לא צריכה להתבייש, הציונות הייתה טבועה בה מבטן ולידה. אנחנו כעת רוצים שהתרומה שלנו תהייה ניכרת גם בתכנית הלימודים, שגם התרומה שלנו לציונות תישמע ותילמד".

"ועדת ביטון" תכלול תתי ועדות, כאשר כל תת ועדה תמפה את הנושאים הקיימים בתחום, תבחן אותם ותציע כיצד להעמיקן ולהרחיבן על פי הנדרש. תתי הועדות יציגו בסופו של תהליך תכנית אשר תרכז המלצות יישומיות שיוגשו לשר החינוך. ההמלצות יתייחסו לתכניות הלימוד, תכניות העשרה, פעילות תנועות הנוער, טיולים, סביבה דיגיטלית ועוד.