שידורים חיים
משרד הבריאות קורא לציבור להתחסן נגד שפעת צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ
חדשות לע"מ

משרד הבריאות קורא לציבור להתחסן נגד שפעת

26 אוקטובר 2017

עם שפעת לא מסתבכים. שר הבריאות יעקב ליצמן ומנכ"ל משרדו משה בר סימן טוב, התחסנו היום נגד שפעת לקראת החורף יחד עם ילדי כיתה ג' בבית הספר היסודי  אפרתה בירושלים.

אז מהי אותה שפעת ומה כדאי לדעת? שפעת היא מחלה נשימתית, הנגרמת על ידי נגיפי השפעת (Influenza)מדבקת אשר דרכי ההדבקה שלה הן על-ידי פיזור הנגיף לסביבה בעת שיעול, עיטוש או מגע עם הפרשות מהאף וליחה, שמפיצים תרסיס של טיפות רוק מיקרוסקופיות המכיל כמות גדולה של הנגיפים. נגיף השפעת תוקף את דרכי הנשימה. 

ניתן לצמצם באופן משמעותי את הסיכון שבהדבקות במחלות הזיהומיות של החורף על ידי נקיטת מספר אמצעים פשוטים כגון: חיסונים (כנגד שפעת), ואמצעים שאינם תרופתיים (שמירה על הגיינה ואחרים). מומלץ להתחסן מדי שנה, שכן המחלה משתנה ובכל שנה מופיע נגיף חדש, מעט שונה מזה שהיה בשנה הקודמת. החיסון השנה (ובכל שנה), מיוצר על בסיס תחזית של ארגון הבריאות העולמי שקובע מהם הזנים הצפויים באותה שנה.  

את השפעת כדאי למנוע בקרב כלל האוכלוסייה כאשר מניעה בקרב ילדים נעשית בשני סוגי חיסונים: חיסון הניתן בזריקה וחיסון הניתן בתרסיס אף . ילדים מגיל 6 חודשים ניתן לחסן בזריקה. חיסון הניתן בתרסיס אף הוא המועדף לילדים בריאים מעל גיל שנתיים אך גם החיסון המוזרק יעיל.  נשים בהריון נמצאות בקבוצת סיכון לחלות בצורה קשה בשפעת ולסבול מסיבוכיה. לכן, קיימת חשיבות רבה לאשה בהריון לקבל חיסון זה. אשה בהריון שחוסנה נגד שפעת בזמן ההריון מחסנת לא רק את עצמה אלא גם את העובר והתינוק. לתינוק מומלץ לקבל חיסון נגד שפעת רק מגיל 6 חודשים ומעלה. 

גם בקרב מבוגרים נמצא, כי יש קשר בין חיסון נגד שפעת לבין ירידה מובהקת של 27% בסיכון להתאשפז עקב שפעת או דלקת ריאות ובין ירידה של 48% בתמותה, ולכן החיסון הוא הכלי היעיל ביותר כדי למנוע את מחלת השפעת, ובמיוחד את סיבוכיה.

לדברי שר הבריאות הרב יעקב ליצמן: "נתוני ההתחסנות בקרב הילדים גבוהים מאז שהתחלנו פיילוט לחיסונים בתוך בתי הספר. אני קורא לכולם להתחסן כדי למנוע התפשטות מחלת השפעת".

מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב הוסיף: "אנחנו קוראים לציבור להתחסן. השפעת יכולה להיות מחלה קשה עם סיבוכים קשים והדרך הטובה ביותר להימנע מהם היא להתחסן. אל תאמינו לאגדות וחצאי אמיתות. החיסון בטוח ומומלץ לכולם. הרבה מאוד מה עומסים שאנחנו רואים בחדרי המיון ובמחלקות בחורף ניתן למניעה אם נתחסן.   מכל הסיבות האלו אנחנו שבים וקוראים לציבור - לכו להתחסן!..."

 

undefined

 

undefined

שר הבריאות יעקב ליצמן ומנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב מתחסנים , צילומים באדיבות דוברות משרד הבריאות