שידורים חיים
משרד האוצר ממשיך לפעול להפחתת יוקר המחייה
חדשות לע"מ

משרד האוצר ממשיך לפעול להפחתת יוקר המחייה

09 אוגוסט 2016

הקבינט אישר היום צעדים להפחתת מחירי התמרוקים והגברת התחרות בין רשתות הפארמה

במסגרת צעדי משרד האוצר להפחתת יוקר המחיה, אישר היום הקבינט הכלכלי-חברתי את הצעת שר האוצר, משה כחלון, להקלות רגולטוריות ליבוא וייצור תמרוקים תוך  שמירה על בריאות הציבור ולהחלת פרק שקיפות מחירים על רשתות הפארמה. ההחלטה תביא להפחתת הריכוזיות בשוק התמרוקים, וכן להפחתת הריכוזיות של רשתות השיווק המובילות בענף הפארמה.

שוק התמרוקים מתאפיין בריכוזיות גבוהה במקטע הייצור והייבוא. נתח השוק של שלושת היצרנים והיבואנים הגדולים במוצרים כגון: דאודורנט לנשים ותכשירי שיזוף, נע בין 66% ל-96%. על מנת להפחית את הריכוזיות יקודמו מספר הקלות רגולטוריות אשר יביאו לקיצור פרק הזמן הדרוש לאישור תמרוקים ספציפי, להסדרת היבוא המקביל ולהפעלת מערך פיקוח בשוק התמרוקים המבוסס על מודל ניהול סיכונים, כמקובל במדינות המפותחות, תוך שמירה על בריאות הציבור. שינויים אלה מתבססים על המודל האירופאי לשיווק תמרוקים, כתוצר של עבודת מטה של משרד הבריאות, ויישומם צפוי להפחית חסמים ביבוא וייצור תמרוקים תוך שמירה על בטיחות התמרוק לשימוש הציבור. הצעד צפוי להביא להפחתת העלויות העודפות, ובכך יעודד תחרות ויביא להפחתת רמות המחירים בשוק התמרוקים.

גם במקטע הקמעונאי (רשתות השיווק) יש ריכוזיות גבוהה הבאה לידי ביטוי בנתח שוק גבוה של רשת הפארמה המובילה בישראל. ניתן לראות זאת במדגם מוצרים נבחרים, כגון שמפו למבוגרים ומשחת שיניים, אשר בהם נתח השוק של רשת הפארמה המובילה נע בין 16% ל-44%.לאור זאת החליט הקבינט לתקן פרק השקיפות בחוק קידום התחרות בענף המזון, כך שהוא יחול גם על קמעונאים שמוכרים בעיקר תמרוקים ומוצרי היגיינה. כך, תחול על רשתות הפארמה החובה לפרסם את מחירי מצרכיהן בדומה לקמעונאות המזון. תיקון זה יאפשר לצרכן הישראלי להשוות מוצרי צריכה גם ברשתות הפארמה ולהביא להוזלת סל הקניות שלו. נציין כי במרבית המקרים ברשתות הפארמה מדובר במוצרים שיש להם חיי מדף ארוכים, ולכן עולה הצורך לחפש את הסניף בו ניתן להשיג את המחיר הזול ביותר ולקניית מספר יחידות מהפריט אשר ישמשו את הצרכן לאורך זמן.