שידורים חיים
מצודה בת 3,400 שנה בנהריה החפירה במבט ממעל. צילום: גיא פיטוסי, באדיבות רשות העתיקות
חדשות לע"מ

מצודה בת 3,400 שנה בנהריה

06 ינואר 2016

במהלך חפירות בלב נהריה נמצאו שרידי מצודה כנענית עתיקה - "שירתה את הספנים ששטו לאורך חופי הים התיכון". חלק מהמצודה תשמר בבניין המתוכנן במקום

היסטוריה בבית. במהלך חפירת קרקע לקראת בנייה ברחוב בלפור בנהריה, נמצאו שרידי מצודה בת 3400 שנה ששימשה ימאים. השרידים ישולבו במגדל מגורים שיבנה במקום. כך הוחלט בסיכום בין מנהל רשות העתיקות ישראל חסון ומנהל חברת הבנייה.

המצודה נמצאה במסגרת חפירה גדולה הסמוכה לחוף הים, שניהלה במקום רשות העתיקות בשיתוף עם קבוצות נוער, ובהם תלמידי תיכון שחקים מנהריה, במסגרת תוכנית לבניית מגדל מגורים רב-קומות עם חנייה תת-קרקעית.

על רקע אופי ואיכות הממצאים, בקשה רשות העתיקות למצוא פתרון שיאפשר לשמור חלק מהשרידים לרווחת הציבור. כך, בסיועו של הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה של מחוז צפון במשרד הפנים, הוחלט שבקומת המרתף של הבניין יישמר ויוצג חלק מהמצודה, להנאת הדיירים והמבקרים.

נמרוד גצוב, יאיר עמיצור וד"ר רון בארי, מנהלי החפירה מטעם רשות העתיקות הסבירו כי "המצודה שימשה מרכז מנהלי ששירת את הספנים ששטו לאורך חופי הים התיכון לפני 3400 שנה".

עוד הסבירו כי לצד המצודה היה כנראה מעגן, ובחדריה נמצאו ממצאים רבים, "בהם פסלוני חרס בדמות אדם ובעלי חיים, כלי נשק מברונזה, וכלי חרס מיובאים, המלמדים על קשרי מסחר ותרבות ענפים עם קפריסין ועם שאר אגן הים התיכון".

לפי הארכיאולוגים לפחות ארבע פעמים חרבה המצודה בשרפה עזה, וחזרו לבנותה מחדש. בשכבות השרפה נמצא שפע של גרעיני תבואה, קטניות וענבים. ממצא זה מעיד על האספקה אותה רכשו יורדי הים. מחר (ה') תוצג החפירה בכנס משותף למרחב צפון ברשות העתיקות ואוניברסיטת חיפה.