שידורים חיים
מעשה בכפתור צילום: יורם אשהיים
חדשות לע"מ

מעשה בכפתור

01 מרץ 2017

מה הוא אותו כפתור סביבו מוצגת התערוכה? כפתור  הוא חפץ פונקציונאלי, קטן ושגרתי לכאורה , דיסקית קטנה המשמשת בתעשיית הביגוד כדי לאפשר פתיחתו וסגירתו של הבגד. לעיתים, כפתורים צמודים לבגד לצורכי קישוט בלבד, כסוג של אמצעי הבעה אמנותי. הכפתורים מיוצרים ממגוון גדול של חומרים, בהם חומרים טבעיים כגון עץ, קרמיקה, עצם, שנהב, אם-הפנינה, שריון צב או קרני בעלי חיים, מתכת (זהב, כסף, נחושת, פליז),או חומרים אחרים מלאכותיים . הפיכתו של הכפתור הקטן ל"גיבור" התערוכה, היא מעשה חתרני משהו, הנועד להעניק לו תשומת לב שונה מן הרגיל. במרכז התערוכה מוצגים אלפי כפתורים מסוגים שונים ומשונים מאוספים פרטיים של אספני כפתורים הפועלים בתשוקה, כמעט באובססיה וכן חפצי-נוי זעירים אחרים - חלקם מוגזמים ומופרכים בעליל, כגון מכבנות, מסרקות, אבזמים, שמלות נוצצות וקשתיות עתירות נוצות-טווס.

עיצוב הכפתור וחומריותו יכולים לסמן שינויים באופנה וכן להעיד על מעמד כלכלי וחברתי מוצא הכפתורים הינו מאירופה לפני כ-4000 שנה בעיקר כקישוט הבגד.

שמה של התערוכה "להזהיב את החבצלת" הוא מושג לועזי במקורו, שבבסיסו עומדת התהייה: "מדוע לקחת משהו שנברא בצורה כה יפה (כמו פרח החבצלת, לדוגמה) ולצפות אותו באופן מלאכותי בזהב?. האם פעולה שכזו בהכרח 'תשפר' את הפרח?". וכך,  לעיתים אנו נתקלים ב"עיצוב-יתר" או ב"סגנון-יתר", בהגזמות למיניהן ולעיתים התוצאה אף מוגדרת במושג "קיטש", המוכר לכולנו. בתערוכה הנוכחית, הכוונה היא הן לכפתורים עצמם והן לחפצי הנוי הנלווים להם, שמעבר לעיצוב הבסיסי והפונקציונאלי המתבקש, הושקעה מחשבה רבה בניסיון לשיפור המראה שלהם.

מוזיאון תל אביב לאמנות , אוצר: ד"ר דורון לוריא

התערוכה תינעל ב-10.6.2017