שידורים חיים
מסע בזמן: בית בן גוריון - גולשים מהעבר אל העתיד צילום: המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל
חדשות לע"מ

מסע בזמן: בית בן גוריון - גולשים מהעבר אל העתיד

23 פברואר 2017

בית בן גוריון- מה היה נוהג לאכול דוד בן גוריון במטבח ביתו הצנוע? וכמה ספרים מכילה הספרייה הפרטית שלו?

בימים אלו ממש יוצא לשידור בערוץ 8 ולהקרנות בבתי הקולנוע "בן גוריון, אפילוג", הסרט התיעודי שבתו של דוד פרלוב, יעל פרלוב, יצרה, הפיקה וערכה עם הבמאי יריב מוזר, בעקבות סרטו של אביה.

דוד פרלוב ,חתן פרס ישראל ורב אמן קולנוע תיעודי יצר בשנת 1969 את הסרט הביוגרפי שלו על בן גוריון. הסרט החדש שיוצא מבוסס על ראיון גנוז ונדיר שנמשך 6 שעות, שהעניק בן גוריון בגיל 82, חמש שנים אחרי שהתפטר מראשות הממשלה וזו בהחלט הזדמנות מצויינת לבקר בבית בן גוריון בתל אביב ולחוות את ההיסטוריה והתקופה .

דוד בן גוריון ורעייתו פולה מזוהים בעיקר עם הנגב והירידה לשדה בוקר אולם לבן גוריון, ראש הממשלה הראשון של מדינת ישראל ומראשי הציונות, ולרעייתו היה גם פרק תל אביבי ארוך. ביתם של הזוג בן גוריון נבנה בין השנים 1929 ועד 1939 בשכונת הפועלים הראשונה של העיר. הבית עצמו, חרף צניעותו, ספוג כל כולו בהיסטוריה של ראשית המדינה והוא שימש כבימה למאורעות מרכזיים בתקומה העברית. בבית לוטשה מגילת העצמאות ונכתב נוסחה הסופי, מכאן יצא בן גוריון למוזיאון תל אביב הישן להכרזה על הקמת המדינה בה' באייר תש"ח, 14.5.1948.

כיום נותר הבית כפי שהיה בזמן בו גרו בו בני הזוג : הריהוט המקורי, חדרי המגורים והמטבח הצנוע (בו נהג בן גוריון לאכול קוץ' – מוץ': תערובת של לבן, רסק תפוחים ותרכיז פטל שהומתק בסוכרזית פרי ידיה של פולה), וכמובן הספרייה העשירה (הפתוחה לעיון המבקרים ובה כ- 20 אלף כרכים), כל אלו גורמים למבקר לחזור אחורה בזמן ולחוות את בן גוריון ואת המאורעות ההיסטוריים הקשורים בו בצורה אותנטית ובלתי אמצעית. גם נוכחותם של התצלומים הרבים של בן גוריון עם גדולי עולם באותה העת מחדדים את החוויה ומשקפים את רוח התקופה.

בית בן גוריון :שדרות בן גוריון 17 תל אביב-יפו

באדיבות המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל

undefined

צילום: יעקב סער, לע"מ