שידורים חיים
מי את קרולינה כהן? צילום: יורם חיימי, רשות העתיקות
חדשות לע"מ

מי את קרולינה כהן?

15 ינואר 2017

חפירה ארכיאולוגית במחנה ההשמדה בסוביבור שבפולין חשפה תליון של נערה שייתכן וקשור לאנה פרנק

תגלית מרגשת בחפירות הארכיאולוגיות במחנה ההשמדה בסוביבור: במקום נחשף צריף גזיזת השיער אליו הוכנסו נשים לפני שליחתן לתאי הגזים, ובו סיכות שיער ותכשיטי נשים אישיים שהושארו שם לפני יותר מ-70 שנים. התגלית נחשפה בחפירה ארכיאולוגית שמנהלים ארכיאולוגים מפולין והולנד וארכיאולוג רשות העתיקות יורם חיימי. החפירה מתנהלת במימון ועדת ההיגוי להקמת אתר ההנצחה בסוביבור ובליווי של המכון הבין-לאומי לחקר השואה של יד ושם.

סיכות השיער והתכשיטים שנחשפו ביסודות המבנה, נפלו ככל הנראה אל מתחת ללוחות הרצפה, ונותרו באדמת המחנה עד לחשיפתם כעת.
בין הממצאים - תליון מתכת מצופה זכוכית שעליו דמותו של משה רבנו האוחז בלוחות הברית ועל צדו השני תפילת 'שמע', תליון בצורת מגן דויד ושעון נשים. תליון נוסף שנחשף, בצורת משולש, העסיק את החוקרים במיוחד משום שהוא נשא פרטים מזהים: על צדו האחד נכתב 'מזל טוב' בעברית, התאריך 3.7.1929 ושם העיר 'פרנקפורט על המיין' בגרמנית, ובצדו השני - האות 'ה' ושלושה מגני דויד.
כיצד הגיע תליון מפרנקפורט למחנה ההשמדה סוביבור?
בסיוע חוקרים מיד ושם, הצליח ארכיאולוג רשות העתיקות יורם חיימי לתת מענה אפשרי לשאלה זו. בעקבות פנייתו, זוהתה בעבודה מורכבת ומאומצת הנערה, קרולינה כהן (Karoline Cohn), אשר נולדה בפרנקפורט ב 3 ביולי 1929 שיתכן כי היא בעלת התליון. שמה אותר ברשימות שמות היהודים שהיו במשלוח מהעיר פרנקפורט למינסק, ב11  לנובמבר 1941.  לא ידוע האם קרולינה כהן שרדה בתנאים הקשים של גטו מינסק, אך התליון שלה הגיע ממינסק לסוביבור בספטמבר 1943, עם חיסול הגטו, כאשר כ-2,000 מתושביו נשלחו למחנה ההשמדה סוביבור. שם, בדרך לתא הגזים, נשמט תליונה של קרולינה כהן בת ה 14, מידיה או מידי אוהביה ונשאר באדמת המחנה עד לגילויו כעת.
מחקר נוסף גילה שתליון כמעט זהה - התליון הנוסף היחיד הידוע לנו בעיצוב זה, היה שייך לנערה אחרת שנספתה בשואה ושמה נודע בזכות יומן שכתבה במסתור בהולנד - אנה פרנק, שגם היא נולדה בעיר פרנקפורט. כעת, מנסים החוקרים ליצור קשר עם משפחתה של כהן ועם משפחתה של אנה פרנק, לבירור מהות התליון, ולבדיקת קשר משפחתי אפשרי.