שידורים חיים
מטרמינל בן גוריון אל רחבי העולם עגבניות שרי, צילום: רועי גרינברג
חדשות לע"מ

מטרמינל בן גוריון אל רחבי העולם

30 נובמבר 2016

אם אתם לא מתכננים לטוס בקרוב או שמא אתם כבר בדרככם לשדה, זו הזדמנות אחרונה לראות את התערוכה של משרד המדע המציגה כ-60 פיתוחים ותגליות מישראל שהשפיעו על העולם בנמל התעופה בן-גוריון .התערוכה מתוכננת להיות מוצגת ברחבי העולם דרך שגרירויות ישראל, בגופים ציבוריים ובמוסדות להשכלה גבוהה נוספים.

בתערוכה מוצגים כ-60 תגליות ופיתוחים מישראל שנבחרו על ידי ועדת הבחירה, שהורכבה מנציגי האקדמיה הצעירה למדעים ולשכת המדענית הראשית במשרד המדע, בזכות חדשנותם, פריצת הדרך שעשו והשפעתם, הישירה או העקיפה, על חיי מיליוני אנשים בעולם. לצד הפיתוחים המוכרים יותר של עגבניות שרי, דיסק און קי, "PillCam", "קופקסון" לטיפול בטרשת נפוצה, רובוט לניתוחי גב, מערכת למניעת תאונות של "מובילאיי" ושבבי אינטל שפותחו בישראל, יוצגו גם פיתוחים פחות מוכרים לקהל הרחב שתרומתם אדירה: שיטה להפעלת תאים חיסוניים לטיפול בסרטן, טכנולוגיה לאבחון מוקדם של מחלות באמצעות הבל פה, תרופות לטיפול באלצהיימר ובפרקינסון, גילוי מיני פטריות בים המלח, פיתוח זני גפן ללא חרצנים, פיתוח אצות לריפוי רקמת לב, גילוי צורת הארגון העצמי של חיידקים, פיתוח גלאי מיואונים שמשמש את מאיץ החלקיקים ב-cern, לוויין "ונוס" לניטור סביבתי ועוד.

חלק נכבד מהתערוכה מוקדש ל-8 חתני וכלת פרס נובל מישראל, ל-3 זוכי פרס טיורינג במדעי המחשב ולזוכה מדליית פילדס, המקבילה לפרס נובל בתחום המתמטיקה.

משרד המדע יחד עם אוצר התערוכה דורון פולק והצלם רועי גרינברג, הפיק וצילם במיוחד עבור התערוכה כ-40 תמונות חדשות של פיתוחים ותגליות תוך פרשנות אמנותית ודימויים שממחישים ומנגישים את הפיתוח לציבור הרחב.