שידורים חיים
מוזיאון טיקוטין לאמנות יפנית בחיפה מציג: תערוכות בהשראת המאנגה והאנימה צילום: קילט דואיטס
חדשות לע"מ

מוזיאון טיקוטין לאמנות יפנית בחיפה מציג: תערוכות בהשראת המאנגה והאנימה

13 ספטמבר 2016

האם אי פעם חלמתם להתחפש לדמות קומיקס אהובה? התערוכות האלו הן בדיוק בשבילכם:

מוזיאון טיקוטין לאמנות יפנית מציג שתי תערוכות בהשראת המאנגה והאנימה בצילומיו של העיתונאי והצלם קילט דואיטס.

קוספליי –

משחק תחפושות בהשראת המאנגה והאנימה בצילומיו של קילט דואיטס. מאחורי רעיון הקוספליי עומדת השאיפה להתחפש ולהידמות ככל הניתן לדמות ידועה מעולמות המאנגה והאנימה (קומיקס יפני) על מנת להביע את ההערצה אליה.

תרבות הפופ היפנית, פופולארית מאד בימינו בכל רחבי העולם. למאנגה (manga; קומיקס) ואנימה (anime; אנימציה) ישנם מעריצים "שרופים" שמתחפשים לדמויות בדיוניות מתוך מדיות אלו. המונח קוספליי הוא חיבור של המילים costume play - "משחק תחפושות". משתתפי הקוספליי מכונים קוספליירים. הם לובשים תחפושות ואביזרים המייצגים דמות או רעיון מסוים. מקורות ההשראה כוללים משחקי וידאו, מדע בדיוני, ספרות, סרטי פעולה ולהקות המופיעות בקומיקס ובאנימציה וסדרות טלוויזיה. התערוכה מציגה את אמנות הקוספליי ביפן בצילומיו של קילט דואיטס. לקוספליי אין גבולות לאומיים ולמרות המראה האתני של הדמות המיוצגת, כולם מוזמנים ליטול חלק ולהציג בקוספליי את הדמויות האהובות עליהם. בכנסי קוספליי, שבהם נערכות תחרויות מקומיות ובינלאומיות, התחפושות נמדדות על פי רמת ההשקעה, עבודת היד והדמיון בין הקוספלייר המחופש לדמות שאותה מציג.

קימונו

הקימונו הוא אחד מסמליה של תרבות יפן. משמעה הרחב של המילה 'קימונו' הוא לבוש, אך בדרך כלל מכנים בשם זה את הגלימה היפנית המסורתית, דמוית ה-T, הנכרכת סביב הגוף. רוב היפנים היום אינם לובשים קימונו, אך הוא ממשיך להיחשב ליצירת אמנות. אף על פי שהטקסטיל מיוצר בצורה תעשייתית, אמני יפן ממשיכים לשמר את המסורת של הכנת הבגד מחומרים טבעיים ועיטורם בצבעים טבעיים המופקים מצמחים ומינרלים. אמני הקימונו המודרניים ממשיכים להמציא עיצובים חדשים למוטיבים המסורתיים ומשמרים את נשמתה של יפן. במאה ה-16 החלו בעיקר בני המעמד הנמוך ללבוש גלימה זו כלבוש עליון יום יומי. יש להניח, כי בגלל נוחותה החלו הסמוראים ללבוש אותה באירועים לא רשמיים וכך אימץ המעמד העליון לבוש שהיה מקובל על בני המעמד הנמוך. עד לסוף מלחמת העולם השנייה לבשו רוב הנשים היפניות קימונו. בימינו, בגלל מחירו הגבוה של הקימונו, לובשים אותו באירועים מיוחדים כגון קבלות פנים רשמיות, טקסי לידה, חתונות, הלוויות, חגיגות ראש השנה וטקסי תה.  בתערוכה מוצגות גלימות קימונו מאוסף סנדי וקנת בלייפר מקליפורניה, שנתרם השנה למוזיאון טיקוטין ומאוסף המוזיאון.

אוצרת התערוכות: ד"ר אילנה זינגר בליין

2.7.16 - 1.1.17