שידורים חיים
מהתיכון אל החלל: לווין שפיתחו תלמידים ישוגר לחלל צילום: pixabay.com
חדשות לע"מ

מהתיכון אל החלל: לווין שפיתחו תלמידים ישוגר לחלל

18 אפריל 2017

גאווה ישראלית צעירה: בין צלצולי ההפסקות ממשיכים תלמידי מרכז המדעים בהרצליה לעמול אחר פיתוח לווינים. אחרי דוכיפת 1 מגיע גם תורו של דוכיפת 2 , הלוויין הזעיר השני שפיתחו התלמידים ומשקלו 1.8 ק"ג בלבד. הלווין ישוגר היום, בשעה 18:10 שעון ישראל, לחלל מקייפ קנוורל בארה"ב. הלווין, מיזם של סוכנות החלל הישראלית במשרד המדע ועיריית הרצליה, ישוגר על גבי המשגר "אטלס-5" לתחנת החלל הבין-לאומית, עם נחיל של 28 לוויינים זעירים מהעולם במטרה למפות את התרמוספֵרה. ייחודו של דוכיפת 2 הוא בכך שפותח על ידי תלמידים בעוד שאר הלוויינים נבנו בידי סטודנטים וחוקרים מהעולם. כזכור, דוכיפת 1 שפיתחו התלמידים ממרכז המדעים בהרצליה שוגר ביוני 2014 ועודנו פעיל בחלל, מעבר להערכה המקורית.

הלוויין הנוכחי משוגר לחלל במסגרת מיזם QB50 של האיחוד האירופי עם לוויינים שבנו סטודנטים מבלגיה, טורקיה, דרום אפריקה, אוסטרליה, גרמניה, צרפת, דרום קוריאה ועוד. מתוך 50 הקבוצות מהעולם שהחלו לעבוד על לוויינים, רק 28 עברו את הבדיקות הקפדניות של נאס"א ובהן הקבוצה הישראלית.
לאחר שיגור מוצלח, יגיע הלוויין לתחנת החלל הבין-לאומית, שם יועבר אל חלקה היפני של התחנה, התחנה, ובעוד כחודש וחצי יישלח לחלל באמצעות זרוע רובוטית מיוחדת שיפעילו האסטרונאוטים ויחל לפעול. הנתונים שיתקבלו מהלוויין יועברו לתחנת הקרקע במרכז המדעים הרצליה, שם יפענחו אותם התלמידים. כעבור שנה צפויים הלוויינים להנמיך טוס, להתלהט ולהתפרק באטמוספֵרה בגובה 90 ק"מ מעל פני האדמה.

undefined

צילום: רועי גרינברג