שידורים חיים
"מהפכה ירוקה" במשרד לשירותי דת צילום: יצחק הררי, דוברות הכנסת
חדשות לע"מ

"מהפכה ירוקה" במשרד לשירותי דת

06 מרץ 2017

הכנסת והמשרד לשירותי דת השיקו את 'המהפכה הירוקה' במשרד לשירותי דת בהשראת פרויקט "כנסת ירוקה". את האירוע כיבדו בנוכחותם, יו"ר הכנסת, ח"כ יולי יואל אדלשטיין והשר לשירותי דת, ח"כ דוד אזולאי.

 

 

במסגרת המהפכה הירוקה במשרד לשירותי דת, המשרד החל בהליך חדשני לעידוד התייעלות אנרגטית במקוואות, בין השאר,  באמצעות תקצוב על פי קריטריונים לבינוי מבני הדת בשיטה הירוקה. המטרה היא להפוך את המקוואות לירוקים יותר, בריאים יותר, חסכניים יותר ומזהמים הרבה פחות תוך מיקוד באיכות הסביבה. על פי הנתונים, הייעול האנרגטי של 800 המקוואות וכלל מבני הדת ברחבי הארץ יכול להביא לחסכון של עד 60% (!) מעלויות המבנים והאנרגיה בירושלים, שם פועלים כבר מספר מקוואות שעברו לאנרגיה ירוקה, חסכו כ50% מההוצאות המקוואות, שהועברו לתועלת הציבור. מעיון בקריטריונים, ניתן לראות, כי מקווה קטן שיעבור מחימום המים באמצעות סולר למערכת חימום יעילה וירוקה יותר, יקבל תוספת של 5000 שקלים, ואם יתקין גם דוד שמש יקבל 5000 שקלים נוספים.

 

יו"ר הכנסת יולי יואל אדלשטיין אמר: "בחלוף שלוש שנים, לא רק שהשלמנו את כל המטרות שהציב פרויקט "כנסת ירוקה" אלא שהוא הופך מודל להשראה גם לאחרים. זוהי תעודת כבוד לכנסת. אני מתרגש כול פעם מחדש, להראות לאורחים רמי מעלה מהעולם את מסך הנתונים של חיסכון אנרגטי המתעדכן בזמן אמת בכניסה לכנסת. מה שאתם עושים לכן, כבוד השר דוד אזולאי, משמח את ליבנו. ובמשרד לשירותי דת יש מסר נוסף: קדמה ומקוואות אינם תרתי דסתרי ושירותי הדת הם חלק מהקידמה".

השר לשירותי דת דוד אזולאי: "אני נמצא בכנסת כבר שנים ויודע את המשמעות של סביבה ירוקה. הנושא חשוב ואני שמח שהצלחנו בו. אכן, אנו בהחלט שולחים גם את המסר 'אנחנו לא מחוץ למחנה. אנחנו בתוך המחנה'. איכות חיים והגנת הסביבה, זה גם קידוש השם".