שידורים חיים
מהומור עצמי לפורמט מצליח צילום: אודי שאינסקי; עריכה: יובל גריידי
חדשות לע"מ

מהומור עצמי לפורמט מצליח

19 ספטמבר 2017 כתבתה של יובל גריידי, לע"מ

ראש מחלקת הטלוויזיה של ה- CAA ומנהלת התוכן של Keshet International אנשי תעשייה משופשפים, משחררים באבחת ציניות ומסבירים שכשזה נוגע לייחודיות הפורמטים מישראל, החמימות והחספוס העממי עושים את ההבדל.

לקראת יריד מיפ בקאן-צרפת בשבוע הבא, נערך כנס הפורמטים השני השבוע בבית השמחות תל אביב במטרה לחשוף את גופי השידור וההפצה הישראלים בפני עשרות אנשי מפתח מתעשיית הפורמטים והטלוויזיה הבינלאומית.

הכנס כלל מסר ברור וחזק- אין מנוס מלבדר.

סלפי קטן עם ליאור רז- מיסטר פאודה, ומגיעים להרצאה המרכזית.

בפאנל ה ""Non-scripted- לא מתוסרט. לדברי בן סילברמן (לשעבר ראש חטיבת הבידור של NBC, כיום בעלים ויו"ר של חברת ההפקות Propagate) העתיד הטלוויזיוני מכוון לאותנטיות, הורדת הפילטרים בהפקה.        
אדם ברקוביץ׳ (ראש מחלקת הטלוויזיה של ה- 
CAA) מרחיב שההומור הישראלי המעובד יוצר דמויות מורכבות שקשה לא להתאהב בהן , בצד מספר לי על דרך התרומה שלו לישראל - חבירת גופים ישראליים לענף הטלוויזיה בעולם.  "ככל שישראל קטנה יותר מייצאים ממנה יותר פורמטים.. ההומור הישראלי חולש על סקטורים רחבים באמריקה"

אני מדברת עם אדם בשם מתן שירם, דאז מבקר קולנוע . לאחר שהחליט להיות אקטיבי ולכתוב, הקדיש כחמש שנים לפיתוח תסריט עלילתי והגיע לכנס בכדי לראות את השטח ולנסות למכור סדרה מוכנה.

אך בשונה למינגלינג המוכר הוא מעשן עם הצלם, ונראה היחיד מבין שאר הנוכחים שחש על בשרו את עמל העט. לדבריו החליט לא לשלוח פיץ׳ מתומצת בתקווה שלא יערכו מניפולציות אומנותיות נוספות בהפקה.

לטענתו גופי השידור היום הם הם- חברות ההפקה, מה שמזרז העלאת תכנים אך מערב פרמטרים מסרסי אומנות כגון רייטינג, תקציב, אורך, פרסום ועוד.

לאחר מכן אני נתקלת בגילי גולן- תנין הפקות (שארגן יחד עם נשיא כנס הפורמטים אדם ברקוביץ׳ את האירוע) הוא מבין שאני מהתקשורת ומעודד אותי לחבור לחברות נוספות, כמה זמן זה לוקח? אני שואלת, הוא עונה לי בעיניים עייפות "הרבה" ובחיוך מעשי ניכרת המון אופטימיות לקידום תכנים ישראליים רלוונטים.

לדברי קרן שחר מנהלת תוכן "קשת אינטרנשיונל", "הכנס מאפשר לטעום מה- "לחות הישראלית" שמשפיעה על היצירתיות ומפתחת פורמטים מעוררי מחשבה, מורכבים ומלאי הומור עצמי"  לסיום, היא מפתיעה אותי וממליצה לתסריטאים הצעירים להיות- סבלניים.

בכנס נכחו אנשי הפקה, אנשי עסקים, יוצרים ואמנים- אופוריה של יעילות ישראלית.