שידורים חיים
מאיר דגן הובא למנוחות ההלוויה. (צילום: קובי גדעון, לע"מ)
חדשות לע"מ

מאיר דגן הובא למנוחות

20 מרץ 2016

מאות רבות ליוו את ראש המוסד לשעבר שנפטר לאחר מאבק במחלת הסרטן. "מגדולי הלוחמים עזי הנפש" ספד לו הנשיא. רה"מ: "מדינת ישראל ומדינות אחרות נהנות היום מפירות התעוזה שלו"

כשמונה מאות בני אדם ליוו אחר הצהריים (א') בבית העלמין הצבאי בראש פינה, את ראש המוסד לשעבר אלוף במיל' מאיר דגן בדרכו האחרונה, שנפטר בגיל 71 לאחר מאבק ממושך במחלת הסרטן.

בטקס ההלוויה לקחו חלק נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין, ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הביטחון משה (בוגי) יעלון, הרמטכ"ל רב-אלוף גדי איזנקוט וגורמים רבים במערכת הביטחון בהווה ובעבר.

undefined                                                                                             "אגדה עוד בחייך" (צילום: לע"מ)                                                               

נשיא המדינה ספד לדגן וסיפר על בקשתו של דגן ממנו ביום הזיכרון לשואה ולגבורה, לקרוא בטקס 'לכל איש יש שם' כנשיא מדינת ישראל את שמות בני משפחתו שנספו בשואה. דגן ביקש שיספר על תמונת סבו, הרב בער סלושני זצ״ל, בגטו לוקוב בפולין, עטוף בטלית, כורע על ברכיו, ידיו מורמות, שניות אחדות לפני שהנאצים הוציאו אותו להורג.

"התמונה הזו עברה אתך ממקום למקום והייתה תלויה במשרדך גם כראש המוסד. כל תדריך, כל פקודה שנתת, היו כשהצילום הזה לנגד עיניך. 'זה מה שמדריך אותי', אמרת לי, 'זה מה שמנחה אותי לפעול למען מדינת ישראל ולמען העם היהודי.' לא ראית בשואה את זכות הקיום של מדינת ישראל. אבל האמנת שעל מדינת ישראל מוטלת החובה למנוע שואה שנייה. 'אני מביט בתמונה ומבטיח שדבר כזה לא יחזור עוד, ואני מקווה ומאמין שעשיתי ככול יכולתי לקיים את ההבטחה הזו', אמרת" ספד ריבלין.

undefined             צמרת ההנהגה בעבר ובהווה הגיעה לחלוק כבוד אחרון לאלוף במיל' (צילום: קובי גדעון, לע"מ)

"זכית מאיר, וזכינו אנחנו, שהלכת במסלול חייך כשאתה צועד יד ביד עם מדינת ישראל. שומר ומגן, לוחם. תמיד יוזם, פורץ קדימה, לא מוותר. היית מגדולי הלוחמים עזי הנפש, רבי הדמיון ועמוקי האמונה שקמו לעם היהודי בעת החדשה. רב תחבולות, מתוחכם" הוסיף ריבלין.

הנשיא התייחס לשנותיו של דגן כראש המוסד ואמר: "הוטלה עליך המשימה לסכל בכל דרך את הניסיונות של אויבינו לפתח נשק להשמדה המונית, נאבקת על מטרה זו כמו נמר, כמו חיה פצועה, סירבת לוותר, סירבת להשלים. אין זה סוד שהמוסד בתקופתך הגיע להישגים אדירים. ואתה היית לאגדה עוד בחייך".

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר כי "אדמת ראש פינה קולטת לתוכה היום לוחם נועז ומפקד רב-פעלים. ראש פינה, כמושבה ותיקה וּפורחת, מסמלת את אחד מהישגיה הגדולים של הציונות: חידוש ההתיישבות היהודית במרחבי ארצנו. מאיר דגן, שטמון כאן באדמתה, מסמל הישג ציוני חשוב אחר:  היכולת לאחוז בחרב המגן, ולעמוד איתן מול אויבינו במערכה על קיום האומה. הא בהא – תליא".

"מאיר נולד ברכבת קפואה בסיביר, בחורף 1945, כשהוא ומשפחתו נמלטו מאימת הנאצים. זוהי חוויית-יסוד, ואכן צדק הנשיא – זוהי חווית היסוד שהייתה טבועה בנפשו של מאיר. ברגע המכריע איש לא בא להציל את היהודים. מאיר תמיד זכר זאת ועלינו תמיד לזכור זאת. ברגע המבחן עלינו להיות מסוגלים להגן על עצמנו בכוחות עצמנו ולא להיות תלויים בחסדי אחרים" הוסיף נתניהו וציין כי "גם לאחר שחרורו מהצבא הוא דבק במלאכת הביטחון. כאיש מבצעים  מנוסה ויצירתי הוא תרם לביצור כוחה של ישראל, הן בתחום  המאבק בטרור והן בראשות המוסד. ".

"תמיד התרשמתי מאהבת המדינה שלו. הוא אמר שהמאבק בטרור יימשך עוד 100 שנים וכמו שניצחנו אותו בעבר נמשיך וננצח אותו גם בעתיד. הוא ראה בקנאות האיסלמיסטית איום שאי אפשר לשבת מולו בחיבוק ידיים. הוא לחם בו בדרכים פורצות דרך ופורצות כל דמיון. מדינת ישראל ומדינות אחרות נהנות היום מפירות העבודה החשובה של מאיר וחבריו, מורשת התעוזה שלו צרובה בפקודיו" סיכם נתניהו.

דגן שנפטר ביום חמישי האחרון, נולד בשנת 1945 באוקראינה ועלה לצד הוריו ארצה כשהוא בן 5. הוא התגייס לחטיבת הצנחנים, לקח חלק במלחמות ומבצעים שונים, הקים את סיירת "רימון" והיה ממייסדי צבא דרום לבנון. כאזרח שימש דגן כיועץ ללוחמה בטרור של ראשי הממשלה יצחק רבין ובנימין נתניהו, ובשנת 2002 מונה לראשות המוסד וכהונתו הוארכה מספר פעמים עד אשר סיים את תפקידו בשנת 2011.