שידורים חיים
מאה שנים אחרי : אוסף כתבי היד מהחשובים בעולם ייחשף לציבור צילום: מגיד דהר (פולקלור) 1550
חדשות לע"מ

מאה שנים אחרי : אוסף כתבי היד מהחשובים בעולם ייחשף לציבור

08 נובמבר 2017

אמש התקיים בספריה הלאומית טקס חתימה על הסכם שיתוף פעולה היסטורי וראשון מסוגו בין ישראל ורוסיה. במסגרת ההסכם יונגש "אוסף גינצבורג" ויעבור דיגיטציה. אוסף ספרים זה שבמשך שלושה דורות פיתחה משפחת גינצבורג, 'משפחת האצולה בישראל שברוסיה', הינו אוסף מיוחד ויוצא דופן. משפחת גינצבורג הייתה משפחת בנקאים, פילנטרופים ופעילים מרכזיים, שפעלה בקהילה היהודית ברוסיה במחצית השנייה של המאה התשע עשרה ובראשית המאה העשרים. הדמות המרכזית בקרב בני הדור השלישי של המשפחה היה הברון דוד גינצבורג שלימים ייסד את המוסד שהוא עצמו הורה בו תלמוד, ערבית ופילוסופיה יהודית של ימי הביניים בספרייה משפחתית גדולה בסנט-פטרבורג, שאף כללה בנוסף לאוסף בעברית גם אוספים גדולים ויקרים של ספרים נדירים ברוסית, בלטינית, בצרפתית, בפולנית, בערבית ובשפות מזרחיות אחרות.

לאוסף ערך היסטורי רב והוא מכיל למעלה מעשרת אלפים ספרים, כתבי יד ויצירות מימי הביניים בתחומי המדע הפילוסופיה ותחומים תורניים. בשנת 1910 הוא נרכש על ידי הספרייה הלאומית, אולם בסופו של דבר מעולם לא הגיע לארץ והולאם על ידי הרוסים במסגרת המהפכה הבולשביקית. במהלך השנים נעשו ניסיונות להשיב את האוסף אולם ללא הצלחה. רק לאחרונה, לאחר מעל 100 שנה של מחלוקת בין המדינות נמצאה הדרך להנגשת האוסף.

הודות לתרומה של קרן פרי, מתאפשר שיתוף פעולה חסר תקדים בהקיפו בין הספרייה הלאומית בישראל למקבילתה ברוסיה. אוסף כתבי היד יעבור סריקה ודיגיטציה והוא יונגש לציבור הרחב באמצעות אתר "כתיב" שזמין באתר הספרייה הלאומית ומקיף כבר היום עשרות אלפי כתבי יד נדירים וחשובים בני מאות שנים.

בטקס החתימה השתתפו זאב אלקין, השר להגנת הסביבה, לירושלים ולמורשת, הלורד ג'ייקוב רוטשילד, מי שתרם להקמת המשכן החדש של הספרייה הלאומית המוקם בימים אלו, שגריר רוסיה בישראל, תורמים, ראשי הספריה הלאומית ועוד.

undefined

צילום: הגדת פסח, פרסבורג (הונגריה) 1749

undefined

צילום: חומש עם ניקוד וטעמי מקרא, ספרד המאה ה-15

undefined

צילום:  הגדת פסח, פרנקפורט אם מיין (גרמניה) 1725

undefined

צילום: ספר תפילה לפי הנוהג הרומי, איטליה המאה ה-15