שידורים חיים
לחשוב בתוך הקופסא צילום: shutterstock
חדשות לע"מ

לחשוב בתוך הקופסא

13 ספטמבר 2017

גם השנה יתקיים אירוע ליל המדענים ביוזמת משרד המדע והטכנולוגיה, כאשר השנה לרגל האירוע יזם המשרד את קפסולת הזמן המדעית הראשונה של ישראל. המיזם, בשיתוף הספרייה הלאומית מבקש להנציח את התגליות והפיתוחים הישראליים מהעשורים האחרונים בחשיבה על העתיד.

איך נסתכל על ההישגים המדעיים הישראליים של היום בעוד כ-30 שנה? האם גם אז פריצות הדרך של היום יהוו אבני דרך לטכנולוגיה של העתיד. לקפסולה, שתעוצב על ידי אומנית, יוכנסו יותר מ-20 פריטים בעלי חשיבות היסטורית המשקפים את הפעילות המדעית של מוסדות המחקר והאוניברסיטאות בישראל, בהם גם הישגים בינלאומיים בולטים של פרסי נובל, טיורינג ומדליית פילדס.

בין התגליות והפיתוחים המועמדים להיכנס לקפסולת הזמן המדעית: אפליקציית ווייז, הדיו האלקטרוני הראשון בעולם, מערכת מובילאיי, רובוט לניתוחי מוח ועמוד שדרה, גלולה לאבחון מערכת העיכול וכמובן ההישגים שהובילו מדענים ישראלים לזכייה בפרסים בינלאומיים נחשבים דוגמת תורת המשחקים, גילוי מבנה הריבוזום, גילוי מבנה הגבישים הקוואזי מחזוריים ועוד.

36 פריטים עומדים לבחירת הציבור באתר האינטרנט של משרד המדע והטכנולוגיה וההתוצאות יוכרזו בליל המדענים ב-19 בספטמבר שיתקיים השנה בסימן האנושות ב-2050 בשיתוף משרד המדע והאיחוד האירופי.

undefined

פילקאם, גלולה המסוגלת לצלם את המעי הדק והיא פיתוח ישראלי של ד"ר גבריאל עידן וחברת גיוון אימג'ינג/מדטרוניק. הגלולה מסמנת את תחילת עידן הרפואה האישית.

 

קרדיט צילום: Given Imaging