שידורים חיים
לא קלים בכלל: מה מסתתר במשקאות הממותקים שלנו?
חדשות לע"מ

לא קלים בכלל: מה מסתתר במשקאות הממותקים שלנו?

27 מרץ 2016

משרד הבריאות יצא בקמפיין חדש שמטרתו העלאת המודעות לסוכר המצוי במשקאות ממותקים ועידוד שתיית מים

בסרטון חדש שהופץ היום ברשת ע"י משרד הבריאות, מוצגים מספר נתונים מטרידים על כמות הסוכר המצויה במשקאות הממותקים, שכבר מזמן הפכו לחלק בלתי נפרד מהתפריט שלנו, ועבור רבים מדובר בתחליף קבוע למים טבעיים. אבל משקאות הללו מכילים גם כמויות עצומות של סוכר שהופכות אותם לממתקים של ממש.


התרומה של המשקאות הללו לצריכת הסוכר היומית של אנשים היא משמעותית: למשל, מחקר בינלאומי שנערך על ידי מחלקת המחקר של בנק קרדיט סוויס בשנת 2013 גילה כי צריכת הסוכר העולמית הממוצעת מגיעה ללא פחות מ-17 כפיות סוכר ביום (כמות הגבוהה פי 2 עד 3 מהכמות המומלצת על ידי ארגון הרופאים האמריקאי); 43% מצריכת הסוכר מקורה במשקאות קלים. גם בישראל שותים כמות ניכרת של משקאות ממתקים: למעלה מ-22% מהישראלים דיווחו כי הם שותים משקאות ממותקים כל יום או כמעט בכל יום – כך על פי נתוני משרד הבריאות.


הסרטון אף מדגיש את הקשר בין צריכה מופרזת של סוכר לבין התפתחות מחלות כרוניות כמו סוכרת מסוג 2, מחלות לב וכלי דם, והתפתחות עששת שיניים, ולכן, חשוב להיות מודעים לסוכר שמקורו במשקאות.


ברחבי העולם כבר מתחילים להתייחס לסכנות המשקאות הממותקים בחומרה, ומטפלים בכך בהתאם. במקסיקו למשל, נשקלת הטלת מס מיוחד על המשקאות, בדומה למס על הסיגריות, כדי להגביל את הצריכה. מס כזה קיים כבר במספר מדינות בעולם.


נראה כי הסרטון החדש שהופץ היום הינו צעד ראשון של משרד הבריאות בניסיון לשנות לכולנו את הרגלי השתייה. אך ייתכן, שכשם שנעשה במדינות אחרות בעולם, לא ירחק היום בו ייושמו צעדים נוספים וקיצוניים יותר, שמטרתם להגביל צריכתם של משקאות אלו.

לצפייה בסרטון: