שידורים חיים
לא על האש לבדה צילום: דנצ'ו ארנון
חדשות לע"מ

לא על האש לבדה

11 מאי 2017

"על האש - בחגים ובטקסים בישראל"- תערוכת צילומים חדשה במוזיאון ארץ ישראל פתיחה ואירוע מיוחד לרגל ל"ג בעומר

כיצד מוטיב האש מופיע בחגי היהדות ?וכיצד היא מהווה חלק מטקסי דתות שונים? אלו חלק מהשאלות בהן עוסקת התערוכה החוקרת את מוטיב האש בדתות השונות.

דנצ'ו (דן) ארנון, צלם מזה עשרות שנים, עיתונאי, מורה דרך ומחברם של ספרים וסרטים דוקומנטריים, במשך שנים רבות, עוקב ומתעד חגים, טקסים וחתונות אתניות בישראל.

היום נפתחת תערוכתו כאירוע מיוחד לרגל חג ל"ג בעומר, המציגה מבחר ממראות הטקסים שצילם בשנים האחרונות ברחבי ישראל. ישנם חגים בקהילות בישראל שהאש מהווה בהם את העיקר: מהבולטים ביניהם הוא ל"ג בעומר, האחרון במועדי ישראל שנוסף ללוח היהודי (למרות מקורו העתיק). בערב החג מדליקים מדורות, משחקים חץ וקשת כשהאירוע המרכזי מתקיים בהילולה במירון, בקבר רבי שמעון בר-יוחאי. בחצרות חסידים רבות נערכות הדלקות מקומיות.

הנוצרים האורתודוקסים עורכים ב"שבת האור" את טקס "האש הקדושה"; ובאותו היום, השבת שלפני הפסחא, הנוצרים הקתולים מקיימים את טקסי התחייה המסומלים באש; הנוצרים הארמנים חוגגים את חג דירננדראז' כחג נוצרי, אך גם הוא שריד לפולחן האש הקדום. בנוסף, האש מהווה חלק מטקסים יהודיים ונוצריים רבים, בעיקר בהדלקת נרות. ואילו המוסלמים אינם מבעירים אש או מדליקים נרות בחגיהם, במצוות דתם.

לרגל ל"ג בעומר, בתאריך 13 במאי בשעה 11:00 ייערכו הרצאתו של צלם התערוכה, דנצ'ו ארנון, וסיור בתערוכה.

מוזיאון ארץ ישראל, מ-11 במאי עד 29 ביולי 2017

undefined

 undefined

צילום: דנצ'ו ארנון