שידורים חיים
כנס בינלאומי פורץ דרך בתחום היחסים בין המדינה לתפוצות צילום: www.pexels.com
חדשות לע"מ

כנס בינלאומי פורץ דרך בתחום היחסים בין המדינה לתפוצות

06 מרץ 2017

נציגים מ-31 מדינות ילמדו על תכניות של הסוכנות היהודית, יקיימו דיונים עם ח"כים ויערכו מפגשים במשרד החוץ

השבוע (6-8 במרץ) יתקיים כנס בינלאומי ראשון מסוגו, בירושלים, של ממונים על יחסי מדינתם והתפוצה משלושים ואחת מדינות. את הכנס יארחו הסוכנות היהודית, הכנסת ומשרד החוץ. עם המשתתפים בכנס, שידון ביחסיהן של מדינות שונות לקהילות הלאומיות שלהן, נמנים סגני שרים, נציבים, מנכ"לים, חברי פרלמנט ושגרירים.

על פי התכנית, משתתפי הכנס יפגשו שליחים של הסוכנות היהודית, יבקרו באחת מתכניות "שותפות ביחד" שמחברות קהילות יהודיות בעולם עם קהילות בארץ, וילמדו על קרנות ההלוואה של הסוכנות היהודית, שבאמצעותן קהילות בתפוצה מחזקות עסקים קטנים ובינוניים בישראל ותורמות לפיתוח הכלכלי והחברתי בישראל. כמו כן, באי הכנס ישתתפו בסדנאות על תכניות חוויה בישראל, דוגמת "תגלית" ו"מסע",  על פיתוח מנהיגות קהילתית, על פיתוח משאבים ועל שימור שפה ותרבות.

חשיבותה של התפוצה הלאומית והצורך בהידוק הקשרים בין בני התפוצה ובין מדינת האם עלתה מאוד בשנים האחרונות.הרעיון של הפיכת התפוצה הלאומית לחלק בלתי נפרד מהאומה ולעתים אף לנכס אסטרטגי (מעבר לכספים שעובדים זרים מעבירים למדינת האם) הופך בהדרגה לחלק בלתי נפרד מהחשיבה הפוליטית במדינות רבות. יחד עם המודעות לחיזוק הקשרים עולות שאלות כלליות על הדרכים שבהן ניתן לשמר שפה ותרבות בתפוצה, על האופן שבו אפשר למשוך צעירים לבוא ולהכיר את מדינת האם, ועל האופן שבו ניתן לחבר קהילות שלמות במדינת האם ובחו"ל באמצעות פעילות חברתית, פילנתרופיה או השקעות כלכליות. 

המשתתפים בכנס ייצגו את המדינות הבאות: ארמניה, אוסטריה, אזרבייג'אן, איטליה, אירלנד, אסטוניה, בוסניה – הרצגובינה, גיאורגיה, הונגריה, הודו, וייטנאם, יוון, ליטא, לטביה, מלטה, מכסיקו, מולדובה, מיאנמר, נפאל, סינגפור, סלובניה, פיליפינים, פולין, פורטוגל , דרום קוריאה, שוויצריה, קנדה, קרואטיה, קפריסין, רומניה, רוסיה, שוויצריה.