שידורים חיים
כך נזהרים בקיץ צילום: shutterstock
חדשות לע"מ

כך נזהרים בקיץ

26 יוני 2017

החופש הגדול מתחיל . ארגון "בטרם" מציג כללי בטיחות

על פי נתוני ארגון בטרם לבטיחות ילדים, בקיץ 2016 נהרגו במהלך חופשת הקיץ מספר שיא של ילדים  25 ילדים.  זאת עלייה ביחס לממוצע בארבע השנים שקדמו לכך שעמד על כ-22 ילדים בשנה.

בחופשת הקיץ (21.6-31.8), אירעו 31 מקרי טביעה מתוכם 10 מקרים של טביעה למוות, ו-4 ילדים שמתו כתוצאה משכחה ברכב – מספר שיא לעומת שנים קודמות.

עוד בטרם היציאה לחופשת הקיץ, מתחילת החודש (1 ביוני ועד  24/6) נהרגו 6 ילדים ו- 92 ילדים נפגעו באופן משמעותי.

ארגון בטרם לבטיחות ילדים קורא ומזהיר על מספר כללי בטיחות לקיץ:

בנושא השארת ילדים בבית-אין להשאיר ילדים מתחת לגיל 9 לבד בבית. ילדים צעירים חסרים כלים ויכולות לזהות ולהעריך מצבי סיכון. כמו- כן, מומלץ כי רק ילדים בגילאי 12-14 ומעלה (בהתאם לאופיים ולמידת אחריותם) ישגיחו על ילדים צעירים יותר.

כשמשאירים את האח הבוגר כאחראי על אחיו הצעיר חשוב להסביר לו, להדריך אותו ולוודא שהבין את ההוראות שניתנו לו, ולהשאיר מספרי טלפון לשעת חירום.

בנושא ים ובריכה, חשוב להתרחץ רק בחופים מוכרזים בנוכחות מציל. ילד עד גיל 5 זקוק להשגחה צמודה ופעילה בכל שהייה במים (בים, בברֵכה וכד') או בקרבתם. על הבוגר האחראי להימצא במרחק נגיעה מהילד, בקשר עין קבוע אתו ולהתפנות מכל עיסוק אחר.

לא לשכוח, בריכות מתנפחות וגיגיות למיניהן - מרוקנים ממים מיד לאחר השימוש, הופכים אותן ומאחסנים הרחק מהישג ידם של ילדים.

בכל נסיעה, גם הקצרה ביותר, יש להושיב את הילדים במושב בטיחות או בבוסטר. בעת רכיבה על אופניים, נסיעה על קורקינט או גלגיליות תמיד יש לחבוש קסדה המותאמת למידת ראשו של הילד.

בימים חמים, חשוב עוד יותר להיות ערניים לסכנה שבהשארת ילדים צעירים ברכב סגור: לעולם, אל תשאירו ילד צעיר ברכב סגור, גם לא לדקה, גם לא עם חלון קצת פתוח. אינכם יכולים להבטיח באופן ודאי שלא תתעכבו יותר משתכננתם. בכל יציאה מהרכב, יש לודא בטרם נעילה שהרכב ריק מנוסעים.

בטיחות בטיולים -מומלץ להתחיל את הטיול בשעות הבוקר המוקדמות ולסיים את המסלול לפני רדת החשיכה הליכה מומלצת רק בשבילים מסומנים .ירידה ממצוקים מותרת רק במקומות המאושרים לכך ולמי שעבר הכשרה מתאימה ומשתמש בציוד תקני. חובה להצטייד בכמות מים גדולה, לפחות 3 ליטר מים לאדם למניעת הכשות נחשים ועקרבים – רצוי לנעול נעליים גבוהות ולהיזהר משיחים/נקיקים/חורים בסלעים.