שידורים חיים
ישראל צורפה לארגון המוביל בעולם במאבק בהלבנת הון (בכירי הארגון בעת ביקורם בישראל. צילום: גבי הלר)
חדשות לע"מ

ישראל צורפה לארגון המוביל בעולם במאבק בהלבנת הון

21 פברואר 2016

החברות ב-FATF שנאבק גם במימון טרור, תמצב את ישראל כאחת המדינות המובילות בתחום ותסייע גם לכלכלה המקומית

לאחר הליך מורכב וארוך החליט בסוף השבוע האחרון ארגון ה-FATF, המוביל את המאבק הבינלאומי בהלבנת הון ובמימון טרור והחלטותיו מחייבות כל כל מדינות העולם, על צירוף מדינת ישראל כמשקיפה לשורותיו.

במשרד המשפטים מסבירים כי ההחלטה שהתקבלה פה אחד, תאפשר לישראל לקחת חלק לראשונה בעיצוב המדיניות העולמית במאבק במימון הטרור ותמצב אותה כאחת המדינות המובילות בתחום. בנוסף, ההצטרפות תסייע לכלכלה ולסקטור העסקי בישראל, כשתעניק למדינה מעין תו תקן המשדר חוסן פיננסי ואטרקטיביות להשקעות, ובכך תשפר את שיתופי הפעולה בין ישראל לבין מדינות אחרות.

בדיון שהתקיים במליאת הארגון לקראת ההחלטה, צוינה לשבח מחויבותה העמוקה ופעילותה של ישראל למאבק בהלבנת הון במימון טרור, וכן תרומתה הרבה במישור הבינלאומי בשל חברותה בגופים בינלאומיים בתחום. בכירי הארגון שביקרו בישראל לאחרונה, אף ציינו את התרשמותם החיובית מדברי שרת המשפטים, איילת שקד במפגשה עמם.

אך לצד השבחים, הארגון הבהיר כי על מנת להשלים את מהלך הצטרפותה, על מדינת ישראל לעמוד בהצלחה בביקורת בינלאומית מקיפה ולפעול בהקדם לתיקון ליקויים מהותיים במשטר, כגון הוספת עבירות מס כעבירות מקור והוספת סקטורים נוספים תחת המשטר.

ד"ר ווגמן-רטנר, ראש הרשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור, אשר ייצגה את ישראל בדיון, הודתה למליאה על החלטתה, וציינה כי ישראל תעשה כל שביכולתה על מנת לשאת תרומה משמעותית לפעילות הארגון. 

"ישראל תמשיך בחיזוק המסגרת החקיקתית למאבק וזאת על מנת לשפר את התמודדותה של ישראל עם איומי פשיעה והטרור מולם היא ניצבת" אמרה שרת המשפטים שקד, לאחר קבלת ההחלטה. מנכ"לית המשרד, עו"ד אמי פלמור הוסיפה כי זהו "צעד משמעותי בכיוון אליו חותרת מדינת ישראל - השפעה במישור הבינ"ל בתחום".

מאז 2012 מנהלת ישראל הליך דיפלומטי מורכב במטרה להצטרף לארגון, שהוקם בשנת 1989 על ידי מדינות ה- G7. בארגון חברות 34 מדינות ו-2 ארגונים אזוריים והוא פועל לקידום המאבק בהלבנת הון ומימון טרור, באמצעות כללים מחייבים הקובעים כיצד מדינות צריכות לפעול על מנת למגר פעילות כזו המבוצעת בשטחן. מדינות שאינן עומדות בסטנדרטים נכללות ב"רשימה השחורה".