שידורים חיים
טסים לאירופה? משרד הבריאות קורא להתחסן צילום: shutterstock
חדשות לע"מ

טסים לאירופה? משרד הבריאות קורא להתחסן

16 מאי 2017

משרד הבריאות מציג שאלות ותשובות על התפרצות החצבת

התפרצות חצבת ברומניה נמשכת מאשתקד ודיווח על מקרי מחלה נמשך על אף  מתן חיסונים מואץ. מספר מדינות של האיחוד האירופי ושל  EEA- European Economic Area דיווחו על התפרצויות חצבת, ואף נמשכת עלייה במספר המקרים.  החל מ- 1 בינואר 2017 , בנוסף לרומניה, דווחו על התפרצויות של חצבת במדינות הבאות: אוסטריה, בלגיה, בולגריה, צ'כיה, דנמרק, צרפת, גרמניה, הונגריה, איסלנד, איטליה, פורטוגל, סלובקיה, ספרד ושבדיה.

בשאר העולם: בנוסף להתפרצויות חצבת הקיימות במדינות אנדמיות באזורי אפריקה, דרום מזרח אסיה ומערב האוקיינוס השקט, דווח גם על התפרצויות המחלה במדינות כגון ארה"ב ואוסטרליה. הרוב המכריע של החולים אינם מחוסנים כנדרש כנגד חצבת.

מחלת החצבת (Measles virus) הינה מחלה מדבקת מאוד, אפשר להידבק בה על ידי פיזור הנגיף לסביבה בעת שיעול או שהייה בחדר עם חולה.  המחלה מתבטאת תחילה בחום גבוה, נזלת, שיעול, עיניים אדומות ורתיעה מאור. ביום הרביעי או החמישי מופיעה תפרחת בצבע אדום כהה. התפרחת מתחילה בצוואר ומתפשטת בהדרגה לעבר הפנים, הגוף והגפיים. הפריחה מתחילה להחוויר ביום השלישי להופעתה ולכך מתלווה בדרך כלל שיפור בתחושת החולה.

משרד הבריאות מציג שאלות ותשובות בנושא:

כיצד ניתן למנוע תחלואה?

מומלץ להתחסן כנגד המחלה, בהתאם להנחיות משרד הבריאות.

במידה ואדם שאינו מחוסן כנגד הנגיף נחשף למחלה, קבלת חיסון בתוך 72 שעות מהחשיפה עשויה להגן בחלק מהמקרים כנגד התפתחות המחלה, או להקל בחומרת המחלה. במקרים מסוימים בהם אנשים שנחשפו למחלה אינם יכולים לקבל חיסון כנגד הנגיף, מומלץ מתן נוגדנים.

האם מי שחוסן מוגן בפני התחלואה?

יעילות החיסון במניעת חצבת הינה גבוהה מאד (כ-97%) אולם אינה מוחלטת. חיסון כנגד הנגיף הוא האמצעי היעיל ביותר הקיים כיום למניעת תחלואה במחלה. באנשים שחוסנו ב-2 מנות חיסון ויחלו בכל זאת במחלה, המחלה צפויה במרבית המקרים להיות קלה יותר.

על מנת לצמצם את הסיכון להדבקה ככל שניתן, מומלץ להתחסן כנגד המחלה על פי הנחיות משרד הבריאות.

באילו גילאים ניתן החיסון?

החיסון ניתן במסגרת שגרת החיסונים בישראל בגיל 12 חודשים ואילך ובכיתה א' (סה"כ 2 מנות חיסון).

כמו כן, מטיילים הנוסעים לחו"ל ואנשים שלא קיבלו את החיסון במסגרת שגרת החיסונים ומעוניינים בכך, יכולים להתייעץ עם הרופא המטפל או עם רופא במרפאת מטיילים לגבי אפשרות לקבלת החיסונים במסגרת מרפאות המטיילים בארץ.

חיסון נגד חצבת במבוגרים:

למבוגרים שלא חלו בעבר בחצבת, ולא קיבלו שתי מנות חיסון כנגד הנגיף, מומלץ להשלים את קבלת החיסון.

החיסון ניתן בשתי מנות בהפרש של 4 שבועות לפחות זו מזו.

אין לתת את החיסון במקרה של מחלת חום חדה, כאשר הופיעה תגובה חמורה לאחר מנת חיסון קודמת, כאשר ידוע על רגישות לאחד ממרכיבי התרכיב (למשל neomycin), לאנשים עם דיכוי חיסוני חמור, לנשים בהריון, ולאנשים עם אי סבילות תורשתית לפרוקטוז.

החיסונים ניתנים במרפאות המטיילים בארץ. עלות החיסון משתנה בהתאם להחזר מקופות החולים וכתלות בסוג הביטוח הרפואי של המבוטח ובמרפאה בה ניתן החיסון.

בתוך כמה זמן משפיע החיסון?

בדומה לחיסונים אחרים, תגובה חיסונית מספקת מושגת בדרך כלל שבועיים לפחות ממועד ההתחסנות.

השלמת חיסוני חצבת:

אנשים שחלו בעבר במחלה, וכן ילידי 1956 או מבוגרים יותר, נחשבים מחוסנים מהמחלה ואינם צריכים להתחסן.

לילידי 1957-1970 ילידי הארץ, שלא חלו בעבר בחצבת, מומלץ להשלים קבלת 2 מנות חיסון נגד חצבת בהפרש של 4 שבועות לפחות זו מזו.

לילידי 1971-1977 ילידי הארץ שחוסנו על פי שגרת החיסונים, ולא חלו בעבר בחצבת, מומלץ להשלים קבלת מנת חיסון אחת נגד חצבת.

לילידי הארץ משנת 1978 ואילך שחוסנו על פי שגרת החיסונים, אין צורך בהשלמת חיסונים נגד חצבת.

משרד הבריאות ממליץ לתינוקות בני 6-11 חודשים הנוסעים לחו"ל לקבל מנת חיסון אחת נגד חצבת. מנה זו לא תיספר במסגרת שגרת חיסוני הילד.

בכל מקרה בו לא ניתנו חיסוני הילדות על פי שגרת החיסונים מכל סיבה שהיא (עולים חדשים, סירוב הורים וכד'), יש להתייעץ עם הרופא המטפל לגבי הצורך בהשלמת חיסונים נגד חצבת.

ניתן להתחסן במרפאות מטיילים