שידורים חיים
ט"ו בשבט הגיע, חג לאילנות - כיצד הכל התחיל ואיך אפשר לחגוג? צילום: מארק ניימן, לע"מ
חדשות לע"מ

ט"ו בשבט הגיע, חג לאילנות - כיצד הכל התחיל ואיך אפשר לחגוג?

08 פברואר 2017 מאת: אורנה אדלברג כשר

נקודת המפגש בין עונות השנה, החורף והאביב, חגיגה צבעונית של רעננות התחדשות וצמיחה של הטבע, זהו ט"ו בשבט, חג לאילנות, שיחול ביום שבת הקרוב.

שני מניינים לט"ו בשבט – על פי לוח השנה העברי הקדום, המתחיל בחודש ניסן, חודש שבט הוא החודש האחד עשר, ועל פי לוח השנה העברי המאוחר המתחיל בחודש תשרי הוא החודש החמישי.

כמה פרושים ישנם גם לשם שבט, שמקורו בשפה האכדית. פרוש אחד בא מלשון מקל-מטה והוא כנראה חובט ומכה, על שום הרוחות והגשמים השובטים בזמן זה.  פרשנות אחרת היא שבטוט- ענף זמורה שמשמעו ענף רך, צעיר ורענן, על שום ראשית הפריחה והצמיחה של העצים והעלוות.

לראשונה מוזכר מועד זה במשנה, במסכת ראש השנה. שם  נאמר" ארבעה ראשי שנים הם... באחד בתשרי ראש השנה לשנים ולשמיטין וליובלות, לנטיעה ולירקות. באחד בשבט ראש השנה לאילן, כדברי בית שמאי, בית הלל אומרים: בחמישה עשר בו" (פרק א' א').

עיקר עניינו של החג הוא הקשר לאדמה ולגידולי קרקע בארץ ישראל. גם את האמור לגבי ה'אילן' ניתן לייחס לעונת השנה. בתקופת בית שני מוזכר "ראש השנה לאילן" - כתאריך המגדיר מועד בשנה החקלאית. במועד זה הפרישו החקלאים בארץ ישראל מעשר לכוהנים ללווים ולעניים  "וְאֶל-הַלְוִיִּם תְּדַבֵּר, וְאָמַרְתָּ אֲלֵהֶם, כִּי-תִקְחוּ מֵאֵת בְּנֵי-יִשְׂרָאֵל אֶת-הַמַּעֲשֵׂר אֲשֶׁר נָתַתִּי לָכֶם מֵאִתָּם, בְּנַחֲלַתְכֶם--וַהֲרֵמֹתֶם מִמֶּנּוּ תְּרוּמַת יְהוָה, מַעֲשֵׂר מִן-הַמַּעֲשֵׂר. וְנֶחְשַׁב לָכֶם, תְּרוּמַתְכֶם--כַּדָּגָן, מִן-הַגֹּרֶן, וְכַמְלֵאָה, מִן-הַיָּקֶב" (במדבר בפרק י"ח, פסוק כ"ו-כ"ז).

במהלך השנים התפתחו מנהגים שונים הנוגעים לחג. מנהג "סדר ט"ו בשבט" הפך לארוחה חגיגית בהה שותים ארבע כוסות המסמלות את השינויים ביקום, אוכלים מפירות שנתברכה בהן הארץ ומשלבים ברכות ומדרשים.

מנהג הנטיעות מיוחס לסופר, החוקר וההיסטוריון זאב יעבץ, שהגיע לארץ ב-1887 וניהל את בית הספר בזכרון יעקב. טקס הנטיעות הונהג בגנים ובבתי הספר והיה פעמים רבות מלווה בשיר "כך הולכים השותלים..."

הגופים השונים העוסקים בתחום מציעים שלל פעילויות לקהל הרחב לקראת החג.

קישור לפעילויות של החברה להגנת הטבע

https://www.teva.org.il/?CategoryID=200&ArticleID=2213

קישור לפעילות רשות הטבע והגנים

http://www.parks.org.il/News/Pages/shvat.aspx

קישור לפעילות קרן קיימת לישראל

http://www.kkl.org.il/tu-bishvat/