שידורים חיים
חקלאות מדברית רון פז
חדשות לע"מ

אצות, פרות, זיתים ודגים - לע"מ בסיור תקשורת מיוחד לחקלאות מדברית

05 נובמבר 2014 מאת רון פז

סיור מיוחד של לע"מ, לראשונה במתכונת דו-יומית, התקיים בשבוע שעבר באילת ובערבה סביב "יום המזון הבינלאומי".

בסיור נטלו חלק 25 עיתונאים זרים ממגוון מדינות, לרבות שני עיתונאים ישראליים. הסיור נערך בשיתוף ובהדרכה של אנשי מכון וולקני, מכון המחקר והפיתוח החקלאי של משרד החקלאות. הוביל את הסיור פרופ' שינאן הרפז ממכון וולקני, באווירה נעימה מאוד ומקצועית. 

הסיור נפתח בביקור במכון גילת, השלוחה הדרומית של מכון וולקני, בה נלמד על התאמת גידולים חקלאיים לסביבת אקלים מדברית, בדגש על עצי זית. העיתונאים טעמו שמני זית וצפו בהליך הכבישה על שלביו השונים. בהמשך ביקרנו במרכז המו"פ החקלאי ערבה תיכונה במושב חצבה, המבסס מודל עסקי המאפשר לגדל ולייצא בעונת החורף לאירופה גידולים שלא גדלים באותם חודשים ביבשת הקרה. מחקר יישומי אחר מקטין מאוד את צריכת המים ע"י ג'ל מיוחד סביב השתילים הסופח ואוגר את מי ההשקיה.

עוד בחצבה חזינו בגידול דגי נוי לייצוא, ובראשם - איך לא - דגי "נימו" שהפכו ללהיט עולמי. באילת התמקמה הקבוצה במלון המלך שלמה, ולמחר בבוקר ביקרנו במרכז לחקר ימי (מלח"י), המתמקד בגידול דגים ופירות ים בבריכות דגים, בהליך שהוא גם כלכלי וגם ידידותי יותר לסביבה מאשר בריכות בים הפתוח. במהלך הביקור במלח"י נפגשנו עם שר המדע והטכנולוגיה יעקב פרי, שאף ענה לשאלות העיתונאים בנושאי מדע ובנושאים אקטואליים, כמו גם עם ראש עיריית אילת, מאיר יצחק הלוי.

בהמשך ניצלנו את ביקורנו בעיר הדרומית כדי לצפות באטרקציה החדשה של אילת: בריכת הכרישים, במצפה התת ימי המרשים. יצאנו מהעיר לכיוון קיבוץ יוטבתה, שם עשינו סיור במחלבה הגדולה והרווחית של הקיבוץ, הודות לשיטות "מיזוג אוויר" ייחודיות לפרות החולבות, תחת טמפרטורות שמגיעות בקיץ ל-45 מעלות.

התחנה האחרונה בסיור הייתה מושב קטורה שבערבה הדרומית, בה הוקמה חוות ענק ייחודית לגידול אצות ים בתוך גלילי זכוכית שקופים, הסופגים את קרינת השמש בעוצמות מהגבוהות ביותר בעולם. בהליך מיוחד של הרעבת האצות מיוצרת תמצית ייחודית שמיוצאת במחיר של 35 אלף דולר לק"ג - ואין זה פלא שהרפת של המושב מתפנה בימים האלה כדי לאפשר את הרחבת גידול האצות.

בעקבות הסיור פורסמו מספר כתבות בתקשורת, להלן כמה מהן:

http://bit.ly/1vINCB8

http://bit.ly/1x3QPAQ

http://bit.ly/1vINUrV