שידורים חיים
זרעים של שינוי צילום: ליאור דלל
חדשות לע"מ

זרעים של שינוי

25 אפריל 2017

 

 

סיפורה של פייר פלאנט עמותה המסייעת למיליוני חקלאים זעירים במדינות מתפתחות לצאת ממעגל הרעב והעוני.

 

"באפריקה יש מיליוני ילדים רעבים" משפט המתאר למרבה הצער את המצב הקיים בעולמנו ורק לאחרונה, בחודש פברואר האחרון, הוכרז באו"ם גם על מצב של רעב בדרום סודן.

בעקבות מצוקת הרעב העולמית, והשאיפה לצאת ממעגל העוני המתמשך הקימה לפני מספר שנים, ד"ר שושן הרן, שנולדה וגדלה בקבוץ בארי, עמותה בשם פייר פלאנט (עולם הוגן), ארגון ללא מטרות רווח, שמטרתו לסייע למיליוני חקלאים זעירים במדינות מתפתחות לצאת ממעגל הרעב והעוני ולספק לחקלאים קטנים באפריקה זרעים איכותיים ככלי לשינוי חייהם.

הפרויקט הישראלי שמובילה עמותת פייר פלאנט יחד עם חברות הזרעים המובילות בעולם, קק"ל, מש"ב וממשלת הולנד ,הצליח להביא לגידול של פי 5 ביבול של חקלאים באתיופיה וכתוצאה מכך להפחתת הרעב וזאת באמצעות שימוש בזרעים. בפרויקט השתתפו עד כה כ-500 חקלאים משלושה מחוזות באתיופיה והם הצליחו בעזרתו להכפיל את הכנסתם השנתית, לצאת ממעגל העוני ולשפר את מצב התזונה של בני משפחותיהם וסביבתם. אחד הגורמים שכולאים את החקלאים באזורים הנחשלים במעגל העוני, הוא איכות הזרעים הירודה בהם הם משתמשים. הזרעים מגיעים מארגוני סיוע, שאין בכוחם לספק זרעים איכותיים או מופקים מיבולי העונות הקודמות. התוצאה: יבולים דלים, שאי אפשר לשבוע מהם, וודאי שלא להתפרנס. ולכן, שעם זרעים איכותיים והדרכה בסיסית, גם שדותיהם של החקלאים בעלי האמצעים הפשוטים ביותר יוכלו להניב יבולים גדולים פי חמישה ממה שהניבו עד כה. 

החקלאים המקומיים מקבלים הדרכה מאנשי המקצוע של עמותת פייר פלאנט וממתנדבים שמלווים אותם בתהליך גידול הזנים המצטיינים, כשהמטרה היא שבסוף תקופת ההדרכה ולאחר הסיוע הראשוני שקיבלו הם יוכלו להמשיך להתפתח בכוחות עצמם בעזרת גישה לזרעים, הידע וההכנסות שצברו. בעקבות הצלחת הפרוייקט, התקיימו כנס ומפגש בו השתתפו מאות חקלאים ויזמים מהתחום ,על מנת לבחון הרחבת הפעילות למחוזות נוספים באתיופיה ולמדינות השכנות טנזניה ואוגנדה ובכך ליצור עולם טוב יותר.