שידורים חיים
התוכנית להוצאת משפחות חד הוריות ממעגל העוני אריזת פרי הדר בכפ"ס, 1934. צילום: לע"מ
חדשות לע"מ

התוכנית להוצאת משפחות חד הוריות ממעגל העוני

20 ינואר 2016

הרחבת מענקי העבודה לאימהות חד הוריות, הגדלת התמריץ ליציאה לעבודה ותוכנית שתלווה את ההורים עד לשילובם בשוק התעסוקה - תוכנית משרדי האוצר והרווחה

שר האוצר, משה כחלון ושר הרווחה, חיים כץ הודיעו היום על הפעלת תוכנית מקיפה להגדלת ההכנסה וכדאיות התעסוקה של משפחות חד הוריות.

התוכנית שהתגבשה במסגרת החלטות הממשלה בנושא הורים יחידים וטיפול בעוני, מורכבת משלושה צעדים עיקריים.

הראשון שבהם הוא תוכנית דו שנתית להגדלת הכדאיות בהעסקה ושילוב בעבודה של הורים במשפחות חד הוריות, המקבלים קצבת הבטחת הכנסה.

במסגרת כך מתוכנן שינוי מבנה קצבת הבטחת הכנסה, באופן שיגדיל את סכום הקצבה להורים יחידים שמשתלבים בעבודה, וכן תמרוץ הורים יחידים ליציאה לתעסוקה באמצעות הגדלת סכומי הקצבה במאות שקלים בחודש מעבר לקצבה הקיימת כיום.

עוד מתוכנן במסגרת צעד זה כי ההורה יוכל להגדיל את היקפי המשרה והשכר בלמעלה מ-20 אחוזים ולהמשיך לקבל קצבה. כן מדובר על הגדלת התמריץ לעבודה מדווחת בהיקפים מלאים, כך שיובטחו התנאים הסוציאליים הנלווים, ובפרט הפנסיה, של המשפחות החד הוריות.

בנוסף תקום במסגרת שלב זה תוכנית ליווי לעידוד תעסוקה בקרב הורים חד הוריים, שתספק שירותים משמעותיים למקבלי קצבת הבטחת הכנסה לחד הוריים. זאת על מנת להתמודד עם האתגרים שבשילוב בעבודה של אוכלוסייה זו, תוך התאמה פרטנית של עבודה לפי נטיות וכישורים והכשרה מתאימה.

הצעד השני במסגרת התוכנית יכלול הרחבת מענק העבודה, המוכר בשם מס הכנסה שלילי, לחד הוריות אשר אינן נמצאות במערכת הבטחת הכנסה. כך יוגדלו רמות השכר והתעסוקה של משפחות חד הוריות עם הכנסה הקרובה לשכר הממוצע במשק, בסכום של עד 8,500 ש"ח בשנה.

הצעד השלישי בתוכנית הינו שיפור השירות למשפחות חד הוריות, כך מעבר שמשפחה תקבל את כל התמיכות מגורם ממשלתי אחד, ללא כפל תשלומים. צעד זה יביא להגדלת שיעור מימוש ההטבה, להקטנת הבירוקרטיה ובתהליכי מימוש הזכויות.

שר האוצר, משה כחלון ציין היום כי "מדובר במהלך חברתי, ערכי, צודק, מוסרי ונכון מבחינה כלכלית. האחריות שלנו כמדינה הוא לעודד כמה שיותר אנשים לצאת ולעבוד ולהתפרנס בכבוד" והוסיף כי התוכנית "תסייע למשפחות החד הוריות להגדיל את ההכנסה שלהן, להתפרנס בכבוד ותוציא משפחות רבות ממעגל העוני".

שר הרווחה, חיים כץ הוסיף כי מדובר ב״צעד גדול והדרך הנכונה להוציא מהעוני אלפי משפחות" וכי התוכנית המשולבת תאפשר לאנשים "לקבל הכשרה מקצועית ותיטע בהם מוטיבציה לצאת לעבודה מבלי שיחששו מפגיעה בקצבתם".

השינוי הצפוי בהכנסה מקצבת הבטחת הכנסה של משפחה חד הורית עם שני ילדים:

השינוי הצפוי בהכנסה מקצבת הבטחת הכנסה של משפחה חד הורית עם שני ילדים:

 

שכר מעבודה

סך התוספת להכנסה מקצבת הבטחת הכנסה

 

מצב קיים*

על פי התכנית

3,060 (חצי משרה – שכר חציוני)

1,919

2,698

5,000 (משרה בשכר מינימום)

775

1,535

6,120 (משרה מלאה – שכר חציוני)

82

863

6,250 (איפוס הקצבה כיום)

0

780

6,733 – נקודת מעבר אפקטיבית לקבלת מענק עבודה

לא קיימת כיום

495

 * ללא מענק עבודה

 

הכנסה מקסימלית מזכה במענק עבודה של משפחה חד הורית עם שני ילדים:

 

מצב קיים

על פי התכנית

הכנסה מקסימלית מזכה במענק עבודה

6,137

9,450