שידורים חיים
הקשר היהודי המפתיע בין קוריאה לחג הפסח צילום: משרד התיירות הקוריאני
חדשות לע"מ

הקשר היהודי המפתיע בין קוריאה לחג הפסח

21 אפריל 2016

קוריאנים רבים מזדהים עם ההיסטוריה של עם ישראל, ופעם בשנה מנסים להחיותה באופן מפתיע


בזמן שיהודים מסביב לעולם מציינים את חג הפסח ומקיימים את מצוות "והגדת לבנך", מתקיים טקס מסורתי בקוריאה, אשר משחזר באופן מוחשי במיוחד את נס קריעת ים סוף, בו משה רבינו הוביל את עם ישראל לחירות מעבר לים האדום, בעוד צבאו של פרעה דולק בעקבותיהם.


באי ג'ינדו, השלישי בגודלו בדרום קוריאה, מתרחשת בין החודשים מרץ ליוני תופעת טבע ייחודית במינה. בשעות הבוקר, כשהשפל ממתן את פני המים, נחשפת לשון יבשה רחבה, אשר יוצרת גשר יבשתי באורך 2.8 ק"מ וברוחב 30-40 מטר, בין האי ג'ינדו לאי השכן מודו. סביב המאורע קיימות אגדות מקומיות רבות המהוות השראה לפסטיבל פולקלור מקומי המושך אליו כ-400 אלף איש, בהם גם נוצרים ויהודים רבים, המגיעים למדינה האסיאתית בזמן חג הפסח במטרה לשחזר את קריעת ים סוף, או כפי שהיא מכונה בפי המקומיים "נס משה".


האגדה המקומית מספרת על תקופה, שבה נמרים רבים הופיעו באי ג'ינדו, והבריחו את תושביו לאי מודו. האישה הזקנה בביונג הייתה היחידה שנותרה מאחור, ולכן התפללה כל יום לאל יונגוואנג, אל האוקיאנוס, שיאפשר לה להתאחד עם בני משפחתה. בסביבות חודש פברואר, אל האוקיאנוס הופיע בחלומה של האישה הזקנה והבטיח כי בבוקר ישלח אליה קשת בענן, שדרכה תוכל לחצות את הים אל האי מודו, אליו נסה משפחתה. למחרת, הזקנה ירדה אל החוף והתפללה שוב, כאשר לפתע הים נחצה לשניים והופיעה קשת צבעונית המובילה מעבר לים.


בין ישראל לדרום קוריאה שוררים יחסים דיפלומטיים וכלכליים מצוינים, אשר באים לידי ביטוי בקשרים אדוקים בין חברות ישראליות וקוריאניות ובכמות התיירים הקוריאנים אשר פוקדים את ישראל מדי שנה. פסטיבל חציית הים של האי ג'ינדו הוא עוד חוט מקשר בין העמים, ומהווה בפני עצמו "גשר" החוצה את האוקיאנוס ומחבר את ישראל לדרום קוריאה.